PQI i-Power 5200M - pro iPhone i androidy

PQI i-Power 5200M - pro iPhone i androidy

     Taiwanskou firmu PQI známe už roky. Zaměřuje se hlavně na paměťové komponenty do počítačů, ale cizí jí nejsou ani záložní zdroje. Převratnou externí baterii s dvojicí koncovek nám zapůjčil internetový obchod Vzdy.sk. Tam najdete tento unikát za necelých 40 €, teda sumu adekvátní nabízenému výkonu.

A když k objednávce do pondělka 25. 11. 2013 vyplníte i kód iw7t4xe, získáte na tento výrobek slevu 30 %!
     Doteď jsme za nejlepší záložní zdroj označovali Prestigio Power Bank 8000 s reálnou kapacitou přibližně 6500 mAh a cenovkou asi 40 eur. Ten kromě poměru cena/výkon vyniká i dvojicí USB konektorů, ze kterých můžete najednou nabíjet dvě zařízení. Jeden má výstup 1.2 A, druhý 0,5 A.

     Podobně jako ostatní záložní zdroje, nabízí dnes testovaný PQI reálně asi 75 % kapacity. To znamená, že z každých 1 000 mAh udávané kapacity v záložním zdroji nabijete baterii ve vašem mobilu minimálně o 750 mAh. Je totiž potřeba počítat i se ztrátami, které jsou při komplikované elektronice úplně běžné.

PQI i-Power 5200M
     Takže na stole máme sympatický produkt rozměry podobný externím bateriím s o třetinu vyšší kapacitou. Tak kde je zakopaný pes? V rámci baterie od PQI se nacházejí i dva šikovně ukryté kabely! K i-Power 5200M je totiž připevněný jeden kabel s Lightning konektorem a druhý s microUSB koncovkou. Ten se dá dokonce z rýhy úplně vyndat. Poslouží tak nejen na nabíjení mobilu, ale i samotné externí baterie.

Nepřehlédněte:
Recenze powerbank PQI i-Power 5200M a 7800
PQI i-Power 5200M
     Dobrou zprávou je výstup až 2,1 A. To znamená rychlejší nabíjení i náročnějších zařízení, které vyžadují vyšší proud, než je běžné. PQI dokonce posloužil i na současné nabíjení iPhonu 5 a Samsungu Galaxy S3 mini. Když jsme ho zasunuli do iPadu mini, nabíjenie jiného zařízení s microUSB už nedovolil, protože iPady vyžadují větší proud (2.1 A) než iPhone (1.0 A).

     Mnohé záložní zdroje jsem kritizoval právě za absenci uchycení či dokonce ukrytí kompatibilního kabelu v rámci zařízení. Kolikrát se mi stalo, že jsem u sebe měl záložní zdroj, ale USB kabel zůstal zapomenutý doma. Toto však není případ PQI i-Power 5200M. Při přenášení jsou oba kabely šikovně upevněné v rámci obalu.

PQI i-Power 5200M
     Baterie se nabíjí přes microUSB, na což můžete použít i kablík v boční stěně. Jako výstup slouží potom napevno připojený kablík s Apple Lightning ukončením nebo univerzální USB konektor rovnou na těle zařízení. Někdo by možná uvítal stejně upevněný i kablík s microUSB koncovkou, ale takto je možné ho použít i na připojení vašeho smartphonu k PC nebo pro nabíjení samotné externí baterie z USB nabíječky nebo počítače.

PQI i-Power 5200M
     Na přední straně produktu se nachází tlačítko a čtyři diody. Ty informují o stavu nabití baterie. Když svítí už jen poslední, máte k dispozici 0 - 25 % kapacity, t.j. maximálně 1300 mAh, které baterii ve vašem mobilu nabíjí maximálně o 1000 mAh.

Nepřehlédněte:
Co jsou powerbanky a jak je využít a správně nakoupit?
     Když skončí nabíjení bílé krabičky s logem PQI, všechny ledky zhasnou. Po odpojení nabíječky si můžete plné nabití ověřit hlavním tlačítkem - nakrátko se rozsvítí všechny čtyři světélka. Po následném připojení smartphonu a stisknutí hlavního tlačítka začne nabíjení. Když používáte Apple Lightning konektor, není třeba dokonce nic stisknout.

PQI i-Power 5200M
     Stav baterie PQI zjistíte, až když externí zdroj odpojíte od jakéhokoliv jiného zařízení (nabíječka, mobil, tablet...). Považujeme to sice za nepraktické, ale dokážeme se s tým smířit. Zajímavou informacíu je, že PQI nemůžete současně nabíjet i z něho čerpat energii. Občas by sa totiž hodilo připojit záložní zdroj k elektrické síti a k němu připojit vybitý mobil, a ráno najít obě zařízení nabitá. Při našich náročných pracovních cestách na různé výstavy, kdy se na hotel vracíme pozdě večer se všemi zařízeními vybitými by to bylo ideální řešení.

PQI i-Power 5200M
     Protože výrobce mluví o 5200 mAh, reálně jsme očekávali plus-mínus 4000 využitelných miliampérhodin. Tak jsem PQI baterii nabil, připojil k ní jeden mobil v offline režimu, druhý, třetí...vypočítal procenta a následně mAh dobité energie a ty nakonec sečetl. Po prvním měření jsem se dopracoval k hodnotě 3800 mAh, při druhém k 3900 mAh. O takovouto kapacitu naroste stav energie v bateriích ve vašich smartphonech s plně nabitým záložním zdrojem při pokojové teplotě. V chladu budou výsledky pravděpodobně o něco horší, stejně to platí při odložení záložního zdroje na pár týdnů nečinnosti.

PQI i-Power 5200M
Základní parametry
90 x 64 x 24 mm, 152 g (ověřené), Li-Ion 18,7 Wh / 5200 mAh (reálně využitelných 3900 mAh), vstup (input) 1 x microUSB, výstup (output) 1 x USB a 1 x Apple Lightning konektor, výstupní proud 2.1 A, univerzální USB - microUSB kabel v těle zařízení.

Nepřehlédněte:
Kdy se vám hodí záložní zdroj energie powerbank
Výhody
+ výstup (output) přes konektory USB i Apple Lightning
+ kompaktní řešení, ukrytí obou kabelů,
+ USB-microUSB kabel má univerzální využití,
+ příznivá cena

Nevýhody
- nemůžete najednou nabíjet záložní zdroj, i jej využívat pro nabíjení mobilu
- pro spuštění nabíjení přes USB je nutné stisknout tlačítko
- krátký USB-microUSB kabel se zahnutými konci

Cena: 39,90 eur (Vzdy.sk; do 25. 11. 2013 sleva 30 % pro čtenáře Fony.sk díky slevovému kódu: iw7t4xe)

Závěr
     Novinka PQI i-Power 5200M vám dobije dva úplně vybité smartphony s kapacitou baterie okolo 2000 mAh. Navíc díky silnému 2.1 A výstupu si poradí i s různými tablety. Třešničkou na dortě je ukrytí kabelů s microUSB a Apple Lightning koncovkou přímo do těla přístroje. Ten první můžete úplně vytáhnout a zasunout do USB výstupu na přístroji; koncovku toho druhého - napevno připevněného k externí baterii - stačí rovnou zasunout do iPadu či iPhonu. Co víc si přát? Za necelých 40 eur jde o parádní dárek pro každého, kdo používá i Apple produkty i zařízení s microUSB koncovkou (příslušenství, smartphone, tablet, fotoaparát, ...).

     Je otázkou, zda je výhodou, že zařízení nemá prostě jeden pořádny USB 2.1 A výstup a v rýhách ukryté dva plnohodnotné kabely, jeden USB - microUSB a druhý USB - Apple Lightning. Také je otázkou, zda byste při stejných rozměrech nechtěli raději reálně využitelných 6500 mAh, jaké nabízí podobně drahý záložní zdroj Prestigio se dvěma USB výstupy, do kterých můžete najenou zasunout dva jakékoliv USB kabely, klidně i ten k vašemu iPhonu. Ale mně se už nejednou stalo, že jsem daný kabel zapomněl v domácí nabíječce a tehdy mi bylo těch 6500 mAh nanic. Takže ja dávám PQI i-Power 5200M 9 bodov z 10 (pozor na starší produkt s podobným názvem). Deset bych mu dal, kdyby applácký kabel bolo možné vybrat ze zařízení a využívat stejně jako ten s microUSB koncovkou. Ale i tak platí, že s PQI jsem neměl u sebe jen tak kdejaký záložní zdroj, ale vždy několik zařízení v jednom. V ruksaku tak odteď nosím už jen power bank od PQI a USB nabíječku do elektrické sítě. Fotoaparát Sony NEX-5R, iPad mini i můj androidový smartphone tak kdykoliv bez problémů nabiju díky jedné bílé krabičce. A tak to má být.

Situace, kdy se PQI i-Power vyplatí víc než běžní konkurenti
- když máte u sebe záložní zdroj, ale USB kabel si občas zapomenete doma.
- když nechcete brát z domů USB kabel zastrčený v domácí nabíječce.
- když si nechcete kupovat i záložní zdroj, i další 20-eurový Lightning kabel k iPhonu, resp. iPadu
- když se bráníte jakýmkoliv povalujícím se kabelům v tašce či ruksaku.
- když používáte i iPhone či iPad, i jiné zařízení s microUSB (fotoaparát, mobil, tablet, Bluetooth klávesnice...).

Zdroj: fony.sk
comments powered by Disqus