Co jsou powerbanky a jak je využít a správně nakoupit?

Co jsou powerbanky a jak je využít a správně nakoupit?

     Jednou z hlavních nevýhod dnešních dotykových telefonů proti těm klasickým je jejich nenasytnost, co se týče energie. Drtivá většina dnešních telefonů vám vydrží minimálně den, ale zkuste si na výletě zapnout navigaci při geocaching-u, případně být celý den na jednáních, přednáškách nebo třeba na víkendovém festivalu a zjistíte, že Vám energie začne mizet před očima. Těžko mimo pracoviště nebo domov najdete zásuvku případně dostatečný čas na nabití telefonu. Řešením jsou Powerbanky s výkonnou baterií, o kterých si řekneme více v tomto článku.
Varta mini Powerpack      Když si vezmete dnešní telefony, tak mají v průměru kapacitu baterie 1500mAh. Zjištěte si tedy před nákupem powerbanku kapacitu svého telefonu a podle toho si vybírejte. Samotné powerbanky můžeme podle kapacity baterie rozdělit na dvě základní kategorie. Plnohodnotné powerbanky a tzv. "první pomoc". Powerbanky první pomoci neoplívají závratnou kapacitou, ale zase Vás zachrání, kdykoliv potřebujete. Tyto powerbanky se vyznačují velmi malou velikostí, nízkou hmotností, integrovaným konektorem a příp. univerzálností. Ale bohužel baterii Vašeho zařízení zvýší jen o nějakých 20% - 30%, což je v potřebných situacích dostačující. Ukázkovým zástupcem této kategorie je zn. Varta. Ta nabízí množství variant za přijatelné ceny.

PQI i-Power 3300     Druhou kategorií jsou plnohodnotné powerbanky, které Vám dokáží několikrát nabít telefon a případně i tablet. Všechny powerbanky kromě samotné baterie obsahují většinou dva konektory. Jeden microUSB pro samotné nabíjení powerbanku a potom jeden nebo dva standardní USB výstupy pro nabíjení Vašeho zařízení. Primárním ukazatelem této kategorie je samotná kapacita záložní baterie, ale jak se nám párkrát projevilo, není to jediný rozhodující faktor. Z vlastní zkušenosti např. sáhnu v různých případech po baterií s co nejnižší hmotností (vysokohorské několikadenní túry, kde rozhoduje každý gram) případně po powerbanku s integrovanými kabely. Už několikrát se mi osobně stalo, že jsem měl s sebou plně nabitý powerbank, ale kabel pro iPhone 5 (s lightning konektorem) ne. Takže jsem mohl powerbank použít jen jako nějaké těžítko :).

     Možná si pomyslíte, že powerbank je pro Vás zbytečný, ale nemusí tomu tak být. Uvedu Vám několik příkladů, jak ho prakticky využít i v úplně běžných situacích, se kterými jsem se osobně potkal:
- Zapomněli jste si v noci nabít telefon a jdete k lékaři, a v čekárně si těžko dobijete mobil
- Celodenní školení, kde nemáte kdy si nabít telefon
- Jste na cestě a sdílíte internet z telefonu pro notebook přes WiFi. Šetříte si baterii notebooku a telefon napájíte z powerbanku
- Cestujete domů, na služební cestu a po cestě posloucháte hudbu případně trávíte čas hraním. Ne v každém vlaku (a v autobuse už vůbec) je elektrická zásuvka. V autě se zase nachází jedna, max. dvě zásuvky autozapalovače, a určitě jeden blokuje řidič ať už vlastním telefonem nebo navigací
- Několikadenní výlet s přespáváním pod stanem nebo pod širou oblohou
- Hudební festival. Je pravdou, že se již začínají objevovat nabíjecí stánky. Ale raději si dám nabít powerbank, který mi několikrát dobije telefon, než abych si tam měl nechat telefon a nemít ho k dispozici u sebe.
- Powerbank může nabíjet např. i navigace, bezdrátová sluchátka, handsfree, kompaktní fotoaparáty, přenosné přehrávače a všechny zařízení, která využívají pro nabíjení USB port
- zajisté Vás napadnou další důvody a situace, ve kterých jste se třeba už sami ocitli...

Nepřehlédněte:
Na jeden záběr: záložní zdroje Varta a PQI
Osobně mám vícero favoritů, které využívám:
PowerBanky prví pomoci
- Varta Mini powerpack - manželka používá iPhone 4S s 30pinovým konektorem a často se jí stává že se jí vybije telefon. Tato maličká krabička Vám navýší kapacitu o cca. 20 % a je neskutečně lehká (jen 30g) a vejde se do každé dámské kabelky. Obsahuje i microUSB konektor pro Android telefony. Jediné, o co se musím starat, aby to měla vždy nabité.

- Varta Alkaline Powerpack - toto je asi nejuniverzálnější řešení na trhu, funguje totiž na klasické tužkové baterie (velikost AA). Můžete jít i na týden úplně mimo civilizaci, ale snad všude kde je pošta nebo prodávají Coca Colu, dostanete i baterky. Ať už jste někde v Horní dolní nebo někde v Africe. Jen si nezapomeňte doma ten správný kabel.

PQI i-Power 5000C
Plnohodnotné powerbanky
- PQI i-Power 7800mAh - od začátku využívám tento model (také byl jedním z prvních na trhu). Ideální poměr kapacita/cena/hmostnost. Nevýhodou je, že nemá integrovaný kabel.

- PQI i-Power 5200M - tak na tento model jsem čekal. Dostatečná kapacita na několikodenní cestování, nabíjení dvou zařízení najednou a hlavně integrovaný kabel s microUSB koncovkou a lightning konektorem. A když si odpočítáte cenu za lightning kabel, máte absolutního vítěze.

Nepřehlédněte:
Kdy se vám hodí záložní zdroj energie powerbank
- PQI i-Power 5000C - pěkná designovka za super cenu. Povrch má příjemně pogumovaný a je v barvách iPhone 5C. Navíc je při dané hmotnosti příjemným překvapením 5000mAh baterie. Že to má LED svítidlo, je jen bezvýznamné plus. To už majú i telefony. Ale hodí se jako pěkný a praktický dárek, za který nevyprázdníte celou peněženku. Ale zase chybí integrovaný kabel.

     Na závěr jsme pro usnadnění Vašeho výběru toho nejvhodnějšího modelu připravili přehlednou tabulku s jednotlivými parametry.

Plnohodnotné powerbanky
  Dostupná provedení Zvláštnosti Nabíjecí proud Kapacita Hmotnost Doporučená cena Cena za 1000mAh 1000mAh / hmotnost
i-Power 12000S bílá/černá vysoká kapacita 2.1A 12000mAh 236g 1 499 125 19,67
i-Power 7800 bílá/černá vysoká kapacita 1.5A 7800mAh 195g 799 102 25,00
i-Power 5200M bílá/černá integrovaný microUSB, USB, lightning kabel 2.1A 5200mAh 135g 1 199 230,6 25,96
i-Power 5200 bílá/černá   1.0A 5200mAh 140g 740 142 26,92
i-Power 5000C 7 barev (barvy iPhone 5C) integrované svítidlo 2.0A 5000mAh 110g 699 140 22,00
i-Power 3300 různé barvy tenký design 1.5A 3300mAh 95g 849 257 28,79

Powerbanky první pomoci
  Dostupná provedení Zvláštnosti Nabíjecí proud Kapacita Hmotnost Doporučená cena Cena za 1000mAh 1000mAh / hmotnost
mini powerpack bílá/černá malé, lehké, šikovné 0.5A 400mAh 30g 389 973 75,00
Emergency powerpack Apple 30-pin / microUSB integrovaný konektor
na CR123
0.5A 1600mAh 14.5g (+17g baterie)
229 143 19,69
Alkaline powerpack černá na AA baterie 0.5A 2900mAh 73g (+24g baterie)
299 103 33,45

*Modrou barvou jsou vyznačené nejlepší hodnoty v dané kategorii
*Zelenou barvou je produkt s nejlepším poměrem cena/kapacita/hmotnost
comments powered by Disqus