Test: Baterka, která vydrží všechno

Test: Baterka, která vydrží všechno

     Dostali jsme do rukou ruční svítilnu, která je podle svého označení prý nezničitelná. Tak jsme ji vyzkoušeli…
     Firma Varta je všeobecně známá i její široké portfolio elektrických spotřebičů, bateriích a nabíjecích článků. Vyrábí také svítilny a ty nejvyšší kategorie patří k profesionální řadě nazvané Indestructible. My jsme mohli vyzkoušet jednowattovou LED verzi. Nejdříve trochu čísel. Tahle Varta má svítivost až 100 lumenů, a její světelný kužel tak dosáhne až do vzdálenosti 150 metrů. Je vyrobena tak, aby jí nic neudělala stříkající voda (tedy jinak řečeno odpovídá vodotěsné normě IPX4), tělo je z odolného leteckého hliníku a oba konce jsou opatřeny houževnatou pryží. Svítilna váží 320 g a na délku měří nějakých 164 mm. V hlavě je jedna LED dioda svítící bílým světlem a zapínání najdeme na zadním konci svítilny zapuštěné do pogumovaného otočného uzávěru bateriového prostoru.
     Už na první pohled je patrné, že svítilna něco vydrží. Nebýt výrazného bílého loga Varta na černém těle, působila by jako právě přinesená z armádního skladu. Nicméně ji můžete koupit v kamenných i internetových obchodech, a to za cenu kolem 600 korun. Uživatelsky příjemné je to, že ke svému provozu potřebuje pouze dvě klasické tužkové baterie. Svítilna se v ruce drží velmi dobře, i když kovové tělo může v ruce nebo rukavicích klouzat, oba pogumované konce vytvářejí velmi dobrou oporu pro držení. Dobře vyřešený je i spínač na zadním konci, díky svému zapuštění do těla nehrozí nechtěné zapnutí svítilny třeba někde v batohu či tašce.

Načítám video ...

     Co uživatele bude zajímat jako první, je světelný výkon a výdrž. Musíme říci, že jedna malinkatá LED dioda v hlavě svítilny nevzbuzovala moc optimismu, nicméně nikomu nedoporučujeme zábavu typu „kdo se do ní dokáže dívat déle“. Sto lumenů a délka světleného kužele 150 metrů je pravdu dost. Nicméně svítilna má dva režimy svícení – plný výkon, to je oněch zmiňovaných 100 lumenů, a pak úsporný. Při něm ze svítilny dostaneteme svítivost pouze 18 lumenů, nicméně vydrží svítit až 35 hodin. Přepínání mezi režimy se děje prostým zapnutím a vypnutím baterie, tedy jednou ji zapnete v plném režimu, když ji opět vypnete a zapnete, svítí úsporným režimem.

     Co se týče odolnosti, během testu bylo patrné, že svítilna není odolná jen proti stříkající vodě. Bez problémů vydržela i prudce tekoucí vodu a také ponoření na několik minut bez toho, aby se do ní dostala voda. Dá se tedy na určitou dobu použít i pod vodou. I když výrobce nic nezmiňuje o odolnosti proti mrazu, dali jsme svítilnu na několik dní do mrazáku, kde byla teplota – 20 °C. Po vyjmutí nám sice málem upadla ruka od toho, jak hliníkové tělo studilo, ale svítilna fungovala.

Nepřehlédněte:
Varta indestructible – nerozbitná baterka nejen na cesty
Varta

     Nejvíce jsme se těšili na test odolnosti. Výrobce udává, že svítilna vydrží náraz odpovídající pádu z 9 metrů. Vzali jsme tedy milou svítilnu a několikrát ji opakovaně z této výšky pustili na dlažbu z kočičích hlav. Tady se už určité maličkosti projevily. Svítilna i po takových nárazech svítila, nicméně na pogumování se již objevily menší vrypy a oděrky a také na hliníkovém těle zanechaly dlažební kostky své otisky. Nicméně dá se říci, že nic dramatického se nestalo. Ovšem až později jsme zjistili, že potencionální zrada číhala uvnitř.

     Ve svítilně jsme měli dvě tužkové alkalické baterie Varta, a právě ony se mohou stát slabým článkem svítilny. Tvrdé údery, které musela svítilna podstoupit při pádech z výšky, totiž působí stejně tak na baterie uvnitř. U té, která byla umístěna vzadu, jsme zjistili, že má zaražený plusový pól o pár milimetrů dovnitř těla. Stačil ještě malý kousek a svítilna by nefungovala, protože by póly baterií už nebyly propojeny. Svítilna je odolná, baterie však ne. Kdyby tedy byla svítilna podrobena ještě většímu zatížení, a neměli byste u sebe náhradní baterie, prostě by vám nebyla k ničemu, nesvítila by.

U tužkové baterie v popředí nárazy zarazily kladný pól několik milimetrů do těla.
U tužkové baterie v popředí nárazy zarazily kladný pól několik milimetrů do těla.


Nepřehlédněte:
Přežije Varta test dětmi?
     Nicméně málokdo si kupuje svítilnu proto, aby se jí snažil zničit. My jsme ji podrobili testům dalece přesahujícím to, co s ní dělají běžní uživatelé. Například jsme vzali Citroen DS3 Racing a vartu jsme jím několikrát přejeli. Výsledek? Nestalo se nic, svítilna dál svítila, akorát jsme ji umyli, abychom ji v kapse nenosili špinavou. Tedy se dá bez skrupulí říci, že tahle jednowattová svítilna Varta vydrží, když už ne vše, tak hodně, alespoň náš redakční test přežila funkční, jen s několika oděrkami.

Zdroj: nova.cz
comments powered by Disqus