Recenze PQI Air bank: přidejte svému iPhonu nebo iPadu dalších 500GB paměti

Recenze PQI Air bank: přidejte svému iPhonu nebo iPadu dalších 500GB paměti

     Kapacitou, jakou nabízí iPhone či iPad, se netřeba příliš chlubit, obzvlášť když hodláte vaše zařízení používat jako menší filmový přehrávač na cestách, na dovolené či kdekoliv mimo domov. Zahraniční společnosti se snaží myslet i na to a výtvor společnosti PQI vás skutečně dokáže přesvědčiť, abyste s sebou do vaší dovolenkové destinace nebrali celou DVD knihovnu i s přehrávačem. Společnost PQI Group původem z Taiwanu se vás se svým externím diskem Air Bank pokusí přesvedčit, že k úplnému přístupu k vaší knihovně stačí opravdu málo.
     Rozbalení produktu bylo v tomto případě nesmírně jednoduché, čemuž odpovídá i obsah balení. V jeho vnitřku najdeme disk zabalený v koženém pouzdře, manuál složený z několika poskládaných A4 papírů, a kabel s podporou USB 3.0. Čeho si všimnete už hned po vybalení, je totožnost designu s iPhone 4 a 4S, odlišující se jen rozměry a ovládacími prvky. I proto na mě působil produkt více “Applovsky”, než že by měl být doplňkem pro systémy Android, které taktéž podporuje od verze 2.1. Pro používání na telefonech je vyžadovaná volně dostupná aplikace Air Bank+, kterou je možné stáhnout nasnímáním QR kódu na zadní straně balení, nebo jednoduše zadáním názvu aplikace do vyhledávače App Store.

PQI AirBank
Pevný disk a WiFi
     Air Bank se skládá ze tří hlavních komponent – pevného disku s kapacitou 500GB nebo 1TB, WiFi antény a vestavěnou baterií s výdrží 8 hodin používání. I když se to zřejmě dalo čekat, baterie vydrží skutečne jen uváděných 8 hodin a po vybití zařízení je potřeba znovu ho nabít za pomocí USB adaptéru, což může být celkem velkým problémem, pokud se rozhodnete zařízenie vzít na několikadenní stanovačku a nebudete mít po ruce zdroj napájení. V takovém případě si budete muset vystačit se třemi, nanejvýš čtyřmi různými celovečerními filmy, které dokáží obohatit právě takovýto typ akce. Na co si však budete muset dávat pozor, je právě vzhled, který se sice snaží imitovat iPhone 4, ale kvůli použití lesklých plastů je černý model mnohem náchylnejší na otlaky prstů, což kazí dojem při snaze zachovat úplnou čistotu zařízení i v čase, kdy se nepoužívá.

     Jak jsem už vzpomínal, paměťové zařízení má v sobě zabudovanou WiFi anténu, díky které je schopné vysílat obsah do iPhone či jiných zařízení. Protože je potřeba telefon nejprve k této síti připojit, PQI umožňuje uživatelům v domácnosti nastavit disk tak, aby svůj signál sdílel s počítači a zařízeními připojenými k aktuální WiFi síti bez toho, aby museli nejprve odpojit svoje zařízení od současné sítě a připojit ho k hotspotu PQI Air Bank, který umožňuje připojit až 5 různých zařízení k němu, přičemž sám neposkytuje žádné internetové připojení. Použití WiFi v takovémto případě je mnohem lepší řešení než Bluetooth, pokud se rozhodnete streamovat obsah v HD kvalitě. Nevím však, zda šlo o chybu konkrétního modelu nebo o marketingový tah, ale v případě iPhone 3GS jsem měl problémy s připojením k disku a podařilo se tak vykonat až na pátý či šestý pokus, přičemž iPad mini žádne takovéto problémy neměl a všechny operace zvládl bravurně.

Nepřehlédněte:
Je dTest opravdu objektivní?
Air Bank+
     Pro přístup k souborům na disku je však stále potřeba otevřít aplikaci Air Bank, která se ihned po spuštění pokusí kontaktovat zařízení. Během prvních dní se toto podaří na první nebo druhý pokus, ale ojediněle se může stát, že ji zapnete až na pokus třetí, tedy v čase, kdy už začínáte přemýšlet, zda se přístroj nepoškodil. To se naštěstí během dvou týdnů testování nestalo a věřím, že se tak nestane ani v budoucnosti. Aplikace svým zpracováním připomíná Dropbox či starší revizi e-mailového klienta, ale její nabídka se mírně odlišuje větším množstvím sekcí na spodku, které slouží hlavně jako jednoduché filtry souborů dostupných na disku. Díky nim se nemusíte zbytečně proklikávat složkami, stačí si jednoduše vybrat položku Movies a spustit The Hunger Games odtud. Přesně toto je něco, co vyjadřuje jednoduchost Applu a co jsem si představoval už dříve jako součást OS Windows. Takovýmto způsobem můžete spustit hudbu, obrázky, videa a i dokumenty.

PQI AirBank
     I přes snahu vývojářů se ani tato aplikace nevyhla chybám a tak systém začne přehrávat dva soubory najednou v případě, že se rozhodnete spustit skladbu a po pár sekundách či minutách film bez toho, abyste nejprve přehrávanou skladbu vypnuli. Nepříjemným překvapením je též skutečnost, že ani tento disk nedokáže přehrát soubory zakoupené na iTunes a místo nich vám bude hlásit chybu, že soubor není možné přehrát. Přehrávání samotných filmů je téměř identické s běžným přehrávačem integrovaným v systému, dokonce umožní vybrat si titulky nebo přesouvat se mezi kapitolami u filmů, pokud to konkrétní MP4 soubor s videem podporuje. Velikou výhodou oproti klasickému přehrávači je možnost prohlížet obsah disku během přehrávání, stejně jako stáhnout daný soubor přímo na iPad či iPhone. Paradoxně pro přehrávání těchto souborů, které se ukládají do sekce My Folder, musíte mít Air Bank u sebe, aby bylo možné se k němu připojit. I když tuto možnost PQI poskytuje, mám pocit, že je jen nadbytečnou a její jedinou úlohou je šetřit výdrž baterie na úkor vestavěné paměti iPadu mini či jakéhokoliv jiného zařízení, se kterým je Air Bank používaný.

PQI AirBank
Verdikt
     PQI Air Bank je ve svém konceptu zajímavým spojením přenosného DVD přehrávače, velkokapacitního pevného disku a WiFi modemu. I když přístroj můžete využívat jako 500GB externí disk s podporou USB 3.0, jeho primárním účelem je možnost sledování videí na cestách, v přírodě či na akcích, na které jednoduše nemáte potřebu nebo nechcete brát váš MacBook a stačí vám jen iPad nebo iPhone s dodatečným, ale vskutku velkým úložištěm. Už kapacita 500GB se postará o to, aby drobná krabička splnila svoji úlohu na 100% a nahradila tak postarší přenosné DVD, jaké je dnes možné sehnat za pár korun v supermarketě. Narozdíl od většiny z nich se však Air Bank lehce zašpiní a pokud ho nebudete nosit v přibaleném ochranném pouzdrr, čeká vás čištění disku téměř po každém použití. Výdrž baterie 8 hodin a vzpomínaná vestavěná WiFi anténa však dělají z produktu něco, co se na trhu nevidí každý den a co je určitě vhodné alespoň vyzkoušet. Vývojáři by však měli popracovat na aplikaci, která v současnosti obsahuje několik drobných much, jako například vzpomínané přehrávání hudby během filmu, které se sem dostalo zřejmě nedopatřením. Pokud bych měl produkt pojmenovat podle svých dojmů, výsledná odpověď by zněla: Apple TV na cesty.

PQI AirBankZdroj: letemsvetemapplem.eu
comments powered by Disqus