Je výkon motoru důležitý u kuchyňských robotů? A kov anebo plast?

Je výkon motoru důležitý u kuchyňských robotů? A kov anebo plast?

     V tomto období se mnoho zákazníků dívá právě po kuchyňských robotech. Kromě ceny se drtivá většina budoucích uživatelů dívá i na výkon motoru. A právě toto je ten největší omyl. Kuchyňský robot pod 500W? Však ten nic neudělá! Je to opravdu tak? Neplaťte zbytečně (i faktury za elektrickou energii) za silný a neefektivní/zbytečně silný motor. Pojďme se na tento parametr podívat a ušetříte správným výběrem.
     Když si vezmeme designový robot značky Kenwood ze série kMix, tak všechny tyto roboty mají 500W silný motor a přitom dokáží uhníst až 2.7kg těsta na hotový koláč, a robot Chef Titanium dokáže uhníst stejné množství těsta ale při výkonu 1400W! Konkurenční značka Kitchen Aid má 300W motory, které dokáží uhníst podobné množství. Proč jsou některé food procesory energeticky náročnější než klasické kuchyňské roboty? Tak kde je zádrhel?

     V první řadě je to dané konstrukcíu motoru a zpřevodováním motoru. Trochu vzdáleně Vám to vysvětlím na principu automobilu, že převody jsou důležité. Automobilem dokážete jet např. 50km/h, ale záleží, jaký rychlostní stupeň máte zařazený. Jde to i na prvním rychlostním stupni, ale i na třetím až čtvrtém. Až na to, že v kuchyňském robote se nezařazují převodové stupně, a už od výroby je nějak zpřevodovaný. Z toho je zřejmé, že výkon motora je i otáčkami. Rychlé otáčky nepotřebujete při míchání těsta, ale zase je potřebujete při odšťavňování, mixování, ...

Rýchlostné stupne
     Když se teď podíváme na sérii kMix od Kenwood-u nebo Kitchen Aid, tak sami zjistíte, že nemají žádný takovýto výstup na vysokorychlostní příslušenství. Naproti tomu ostatní roboty s vysokorychlostním výstupem mají motory silné cca. od 800W výše. Dokonce i levnější roboty.
Cesto
Ještě jeden argument
     Když si vezmete specifikaci kuchyňského robotu, především by mělo být uvedeno, kolik tuhého těsta dokáže uhníst a nemusí Vás zajímat, kolik Wattů má robot. Výrobci jako Kenwood, Kitchen Aid, ... by si nedovolili napsat do specifikace "bludy". Sám mám v rodině kMix61, ale i Cooking Chef (i když tu je potreba těch 1500W i kvůli indukci) a oba dokáží bez problémů uhníst 2.7kg těsta a to je 500W motor vs. 1500W motor.

Nepřehlédněte:
Jak si vybrat kuchyňského robota Kenwood
Trochu teorie
     Predstavte si, že na zemi leží závaží o hmotnosti 1kg. Pokud byste ho chtěli zdvihnout do výšky jednoho metru, museli byste vyvinout určitou sílu, tady konkrétně necelých 10 Newtonů, N (přesněji 9.81N). Pokud bude na těleso o hmotnosti 1kg působit síla o velikosti 1N, udělí mu zrychlení jednoho metru za sekundu. Pokud zdviháte těleso o hmotnosti 1kg, musíte překonat gravitační zrychlení, které je právě 9.81 metrů za sekundu; síla nutná k překonání bude tedy necelých 10N.

     Současně abyste vykonali určitou práci, která je součinem délky a síly, tedy 10Nm, resp. 10 Joulů (J). Pokud do vzorce doplníte i faktor času, získáte výkon. Tato veličina je definovaná jako práce v určitém časovém horizontu. Pokud by Vám zdvihnutí kilogramového tělesa trvalo sekundu, vykonali byste práci 10 Nm za sekundu, tedy 10 Wattů (W). Pokud by to ale trvalo deset sekund, byl by Váš výkon nižší, 1 Watt (10 Nm/10 s). Pokud by to trvalo desetinu sekundy, měli byste výkon 100W. Čím rychleji těleso zdvihnete, tím vyšší máte výkon a naopak. A teď si to promítněte k nahoře napsanému :).

Je ten správny robot celokovový?
     Tak tuto otázku posloucháme neustále. A hlavně doplňková otázka, zda i motor a převody. Žádný robot na trhu není celokovový! V motoru jsou určité součástky plastové. Umíte si představit to všechno z kovu? Taky byste v domácnosti měli motorovou pilu s neuvěřitelnou hlučností. Ani součástky motoru v automobilu nejsou celokovové. Spíš se zaměřte na hlavní kusy příslušenství. Pokud jsou disky na strouhání vyrobeny z kusu houževnaté oceli a hák na míchání kynutého těsta cinká kovem, všechno je v nejlepším pořádku. Jde o nejnamáhanější části robotu, u kterých plast ustojí jen doplňkovou úlohu. Protože mixéru svědčí skleněná nádoba, miska na míchání těsta by měla být z kovu a na sekání surovin z plastu. A co tělo? Je to na Vás, co preferujete. Když si všimnete provedení kuchyňských robotů, tak na samotném těle nic nevyčnívá a proto ani u plastového provedení, tam nemáte proč něco ulomit a jinak poškodit (pokud Vám nepadne na zem a pod.). Důležitějším údajem je spíš hmotnost kuchyňského robotu. Ta se bude projevovat na samotné stabilitě. Jak by robot vážil 1kg, tak hnětením těsta 2.7kg by Vám robot jen tak tancoval po kuchyňské lince.

     Tak co, jdete si vybrat ten správný kuchyňský robot?
comments powered by Disqus