Holíš, holím, holíme, aneb tělo bez chloupků

Holíš, holím, holíme, aneb tělo bez chloupků

     Ačkoliv by se mohlo zdát, že oholené tělo bez chlupů je posledním výstřelkem moderní doby, skutečnost je poněkud jiná. Již staří egypťané toto v hojné míře praktikovali s tím, že dnes existuje pouze mnohem více možností, jak hladké pokožky dosáhnout. Mnoho z Vás jistě také potvrdí, že to není jen moderní trend dnešní doby, ale v mnoha ohledech také velice praktická věc.

     My si však povíme zejména o způsobech, jak lze tělesné ochlupení odstranit, a jaké mají jednotlivé způsoby výhody a nevýhody. Předně je nutno zmínit, že odstraňování chloupků na těle není doménou pouze žen. Tento typ zkrášlování těla praktikuje i řada mužů, a to bez ohledu na věk. Pochopitelně, názory na to mohou být rozdílné, avšak to, zda je něco takového určeno pouze ženám či nikoliv rozhodně není na místě posuzovat. Je to jednoduše otázkou zcela individuální podobně, jako např. to, jaký máme účes, nebo jaké nosíme oblečení. Individuální je rovněž rozsah míst na těle, kde se odstraňování tělesného ochlupení provádí. Existují dokonce profese, u kterých je vyholování vyžadováno (modeling, porno herectví, atd.), tato činnost je rovněž spojena s provozováním řady sportů.
Způsoby odstraňování tělesného ochlupení
     Asi nejjednodušším způsobem (a také nejrozšířenějším) je použití žiletky. Ty jsou běžně k dostání v mnoha obchodech, a dokonce i na čerpacích stanicích, nebo trafikách. Výhodou je tedy zcela bezpochyby snadná dostupnost, nízká cena, a snadné použití. Holení žiletkou je možné provádět „na mokro“ i „na sucho“. K těmto účelům rovněž existují holící pěny a gely. Nevýhodou této metody je, když pomineme možnost poranění kůže říznutím, že je třeba holení opakovat stále dokola, často už po dvou dnech, kdy chloupky začínají opět růst. To může být časově, ale i finančně náročné.

Oblasť bikín     Další metodou je odstraňování chloupků i s kořínky. Pro takové účely by asi nebylo vhodné použití pinzety, a tak je na trhu nabízena široká škála produktů, jako jsou epilátory, či depilační vosky. Tímto způsobem lze dosáhnout trvalejšího výsledku, avšak jedná se v tomto případě o bolestivější metodu, a při pořízení epilátoru o poměrně nákladnou. Ceny se u takových přístrojů pohybují od pěti set korun až po několik tisíc. Pochopitelně, kvalitnější bývají dražší, a naopak. I zde však platí, že po určitém čase chloupky začnou opět růst, což pro Vás asi nebude žádná novinka.

     Existuje i tzv. chemická cesta. Za pomoci depilačních krémů, které obsahují bůhví co, dochází k chemickému rozkladu chloupku těsně nad povrchem kůže. Po několika minutách lze tento krém i s chloupky pouze setřít hadříkem. Je tak dosaženo stejného efektu, jako u žiletek. Ačkoliv zde nehrozí pořezání, hrozí zde naopak možnost alergické reakce, zejména v případech přecitlivělosti na některé látky, které jsou v takových krémech obsaženy. Po několika dnech chloupky opět ukáží svojí sílu a začnou růst. Cena takových krémů se pohybuje řádově ve stokorunách.

Nepřehlédněte:
Zapomeňte na vosk! Nyní se epiluje takřka bez bolesti pomocí IPL
     Dalo by se říci, že boj s vlastním ochlupením, je boj nemilosrdný, nekonečný, a nakonec vždy opět zvítězí příroda, tedy chlupy, které opět drze vyrostou, i kdybychom se postavili na hlavu, a použili všechny tyto metody na ráz. Kůži svléknout nemůžeme, a kdyby to jen přeci šlo, asi by to vypadalo ještě hůře. Naštěstí věda jde stále kupředu, a tak dnes existují i další metody, jak se ochlupení zbavit, a to až s trvalým účinkem. Jednou z takových metod bylo původně depilace za pomoci slabých elektrických impulsů, avšak nízká úspěšnost (pokud vůbec byla), extrémně časová náročnost, a vysoké finanční náklady odsoudili tuto metodu k zániku (nevím zda je jí ještě využíváno).

Remington I-Light     Absolutní špičku představují dvě odlišné metody, o kterých si nyní povíme. Tou první, je služebně starší Laser, který se uplatnil již v řadě oborů lidské činnosti, jako je medicína, průmysl, či vojenství. Nás ale zajímá jeho využití v oblasti kosmetiky. Zde se dá již mluvit o viditelné úspěšnosti, ale má to celou řadu „ale“. Opět zde hraje roli vysoká cena, časová náročnost, i fakt, že takový zákrok je nutné provádět rukou odborníka. Liší se to tedy i tím, že na rozdíl od předchozích příkladů je v tomto případě nutné navštívit pracoviště některé z klinik klinika laserové a estetické dermatologie, či specializovaného kosmetického salónu. A to hned několikrát! Připravte si pořádně horentní sumu peněz (až několik desítek tisíc pro celé tělo). Ani tato metoda není 100% účinná. Laser se dá použít i k odstraňování strií, pigmentových skvrn, malých jizev, či starého tetování. Ve výjimečných případech může laser místy poškodit pokožku.

     Druhou technologií, která je o něco mladší než laser, je tzv. IPL, nebo-li Intenzivní pulsní světlo, jenž má podobné účinky jako laser. S jeho pomocí je pomocí světelných záblesků z folikuly odstraňován pigment tak, že světlo pronikající do tkáně se mění na teplotu, která je postupně ničí. Tato metoda se v posledních letech stala velkým hitem, avšak i zde platí, podobně jako u laseru, že se jedná o finančně a časově náročnou metodu. Vykonávají ji specializované kosmetické salóny, které však rostou postupem času po celé České republice stejně tak rychle, jako oholené chlupy. Je to jednoduše proto, že tato metoda se jeví jako nejúčinnější, je méně bolestivá (malé štípnutí), a s ohledem na takovou účinnost i dostupná z hlediska peněz. Podobně, jako je tomu u laseru, i IPL dokáže mnohem více, než jen odstraňovat nežádoucí ochlupení.
Remington I-Light
REMINGTON IPL 5000 i-LIGHT
     Mnozí z Vás máte takový salón hned za rohem Vašeho „paneláku“, někteří z Vás pak možná máte i ten vládou deklarovaný průměrný plat (smích se slzami v očích), případně máte ty peníze „naškudlený“ někde na „knížce“. Třeba jste si zrovna vzali čtrnáct dní placeného volna, a tak Vám nic nebrání tento salón navštívit, a zbavit se chlupů jednou pro vždy. No není to tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Prvně si nejprve bude asi nutné sjednat schůzku předem, kde s Vámi proberou podrobnosti, provedou vyšetření pleti (faktor, atd.), a domluvíte si první sezení. Zde se také dovíte cenovou kalkulaci. V případě ošetření jen jednoho místa na těle to nebude zas tolik (pár set korun). V případě celého těla to už bude čítat mnohem více. Možná se Vás i zeptají na to, zda jste k tomu skutečně odhodláni…

     Důvodem takových závratných částek za ošetření celého těla je, že přístroj, kterým se tento druh depilace provádí stojí „pěknou pálku“ (200.000 – 500.000 Kč,-) za pořízení, a ne zřídka je takový přístroj pořízen na leasing. Další náklady pak tvoří náhradní díly, či chladící tekutina. Vaše návštěva pochopitelně obsadí místo jinému, a budou se Vám muset věnovat. A to něco stojí…
Remington I-Light
     Je tu však i další možnost. Hitem se v posledním roce stává přístroj pod označením REMINGTON IPL 5000 i-LIGHT, v průběhu jeho psání zřejmě nahrazen novějším typem i-Light Pro IPL6000 od firmy REMINGTON. Princip tohoto přístroje je v podstatě schodný s těmi které se používají v kosmetických salónech, avšak jeho cena se pohybuje okolo šesti tisíc korun včetně DPH. Je zcela nezbytně nutné (jakož i u jiných přístrojů), pozorně si přečíst návod k použití! I tento přístroj vyžaduje pro dosažení požadovaného efektu, kterým je trvalá depilace, opakovat ošetření příslušných míst na těle.

Nepřehlédněte:
IPL epilátory: jejich vývoj v čase + aktuální nabídka pro sezónu 2015
Remington I-Light     No a teď vyvstává jediná otázka… Koupit, či nekoupit? Když koupím, bude to opravdu fungovat? A nebo mám raději zvolit návštěvu kosmetického studia? No jedno je jisté. V případě zakoupení tohoto přístroje ušetříte značnou sumu peněz. A nejen to. Máte možnost vše provádět doma v soukromí, a vyhnete se tak situaci, kdy budete muset v salónu někde na lehátku vystrkovat Vaše ochlupené pozadí, či rozkrok na pracovníky daného studia, kteří Vás budou muset na stejných místech nejprve oholit. To už musíte zvážit Vy sami, co je pro Vás přijatelné…

Kde, co a jak?
     Někteří lidé zastávají názor, že ochlupení na lidském těle má svůj účel. A bohužel mají pravdu. Chlupy na těle mají funkci tzv. chladiče, který v blízkosti kůže zadržuje vzduch (jeho molekuly). To způsobuje dvě následující věci. V zimě tak vytváří kolem našeho těla tepelnou ochrannou vrstvu, v létě naopak zabraňuje přehřátí. Na druhé straně se však může stát domovem pro nejrůznější typy potvůrek, kterým chutná naše krev, kůže, apod. V oblasti podpažních jamek, v oblasti genitálií, či konečníku se pak může lépe dařit nejrůznějším bakteriím, a plísním. To jsou asi jediné rozumné důvody pro a proti.

Remington I-Light     U žen je zde pak ještě jeden důvod. Stejně tak jako je tvar, či velikost poprsí dědičná, a podléhá stárnutí, dědičná je i velikost a tvar velkých a malých stydkých pysků. ne každá žena je v tomto ohledu „dokonalá“ (zatím jsem takovou nepotkal), a tak může pubické ochlupení tyto nedostatky snáze zakrýt, když pominu možnost, vydat se cestou plastické operace, která není až zase tak náročná, provádí se v lokálním umrtvení, a přináší viditelné výsledky. Tím ovšem nikoho nenabádám k tomu, aby ihned po přečtení tohoto článku utíkali do nejbližší ordinace plastického chirurga. Pouze tuto možnost zmiňuji…

     Ostatní důvody, proč holit, či neholit, zde asi nebudu rozvádět. Mohou to být náboženské, či kulturní zvyklosti. Znovu opakuji, že důležité je to, jak to vnímáte Vy sami. Je to Vaše tělo! Jen Vy můžete rozhodovat o tom, jak bude vypadat. Případně o tom budete rozhodovat s partnerem. Tak či onak, je evidentní, že doba šedesátých a sedmdesátých let, kdy byly „květáky“ žádoucí úplně všude je asi ta tam.

Nepřehlédněte:
Infografika: Souboj IPL epilací - IPL epilace doma a v salóně
     Jaká místa tedy lze depilovat? Prakticky jakákoliv zevní místa na těle. Egyptští kněží v době faraónů si holili například i obočí (kromě jiného), což v dnešní době asi není to, co moderní doba žádá. Jedná se spíše o oblasti jako je hrudník, podpaží, záda, oblast klína, hýždě, nohy, ruce, či oblast obličeje.

     Nespornou výhodou oholených míst na těle je tedy nejen snazší hygiena, lepší vzhled, ale také větší vzrušivost daných míst. Někdo by možná mohl namítnout, že něco takového se může líbit jen pedofilům. Je to dle mého názoru nesmyslný pohled na věc, který pramení z neznalosti dané problematiky. Ostatně, existují národy, jejichž příslušníkům, či příslušnicím ochlupení neroste vůbec. A to ani tam, kde je to u jiných ras běžné. Jsou to například asiaté, kterým ochlupení roste jen na některých místech, na což jsou v řadě případů náležitě hrdí, nebo původní obyvatelé Ameriky, zejména pak jihoameričtí indiáni, kterým vesměs ochlupení neroste nikde.


Načítám video ...
Zdroj: http://radioas.cz
comments powered by Disqus