Hodinky s GPS pro sportovce

Hodinky s GPS pro sportovce

     V tomto testu se podíváme na novinky v oblasti hodinek pro sportovce, které jsou vybaveny samostatným systémem GPS. Zájem o tento segment produktů roste, je výhodné mít svoje aktivity pod kontrolou a moct se k nim kdykoliv vrátit. Na DVD najdete k tomuto tématu doplňkové obrázky.
USB konektor na TomTom SportswatchBěžecké hodinky Nike+ Sportwatch GPS
     První hodinky v našem testu jsou běžecké a nesou značku Nike, využívají však technologii GPS firmy TomTom. Aby toho nebylo málo, dodává se k nim běžecký senzor „Nike+ iPod“. Nike+ Sportwatch GPS zaujmou na první pohled, dizajnově totiž patří k velmi zajímavým kouskům. V nabídce najdeme víceré barevné kombinace: černo-antracitovou, bílo-stříbrnou, černo-modrou a černou.

     Vyhotovení hodinek je velmi precizní, jsou z odolného plastu, kovová je jen pracka řemínku. Pod minerálním sklem sa na displeji velkými číslicemi zobrazuje ve dvou řádcích čas – ve vrchním hodiny, ve spodním minuty. Datum, den v týdnu i kapacita baterie jsou zobrazeny malým písmem kolmo na velké číslice. Hodinky mají na levém boku tři ovládací tlačítka. Dvě vrchní jsou umístěny u sebe a slouží na listování v menu. Třetí potvrzovací je barevně odlišené a umístěné samostatně níže od vzpomínaných dvou. Datum, čas a budík si můžete nastavit pomocí tlačítek, na nastavení ostatních parametrů, například údajů o běžci, zobrazení km/mil, 12/24 hod. času a podobně, se musíte připojit k počítači s nainstalovaným podpůrným programem Nike+ Connect. Zajímavé řešení je připojení k počítači pomocí konektori USB, který je zabudovaný přímo v řemínku. Nemusíte tedy hledat žádné propojovací kabely a hodinky můžete dobít na libovolném počítači.

Prispôsobenie TomTom Sportswatch Štatistika na Nike+
Přizpůsobení nastavení hodinek přes software Výsledky na stránce Nike+

Praktické zkušenosti
     Běžecký senzor s hmotností šest gramů je skutečně miniaturní, nemá však možnost uchycení na šňůrku boty. Na jeho pohodlné nošení musíte použít obuv z řady Nike+, která je na nošení senzoru přizpůsobená (senzor se vkladá pod vložku). My jsme ho během testu nosili vložený v běžné tenisce a nebylo to velmi pohodlné. Výhoda senzoru je v tom, že spolupracuje kromě hodinek i s iPodem nano, iPodem Touch a iPhonem 3GS a novějšími, takže nemusíte nevýhnutně používat hodinky. Senzor oceníte například při trénincích v hale, případně hustém lese, kde není dostatečný signál na použití GPS. Při našich testech jsme nejprve zaběhli trasu 1,60 km s nezkalibrovaným senzorem, vypnutým GPS na hodinkách, ale s kontrolním GPS v ruce. Průměrná vzdálenost, kterou hodinky zobrazily, byla 1,75 km. Kalibraci senzoru na indoor použití jsme realizovali zaběhnutím stejné vzdálenosti s aktivovaným GPS na hodinkách. Následně jsme opět zaběhli 1,60 km s neaktivním GPS a průměrná hodnota zaběhnutého úseku byla 1,66 km. Ani na delším úseku nedošlo k více než 5-procentní odchylce od referenčního GPS. Načítání satelitů proběhlo v čase od 11 do 31 sekund.
Hodinky TomTom Sportswatch
     Při používání hodinek za zhoršených světelných podmínek můžeme poklepáním po displeji aktivovat na pět sekund podsvícení. Ani délka, ani jeho síla se nedají regulovat, přáli bychom si ho intenzivnější. Při jiném nastavení poklepání spustí během tréninku nové kolo. Během běhu se ve spodní části displeje zobrazuje zaběhnutá vzdálenost, ve vrchní si můžeme zvolit mezi zobrazeními odběhnutého času, spálených kalorií a tempa. Vrchní část se během běhu pro malá písmena dost špatně odčítává. Přímo v hodinkách je možné zpětně prohlížet historii běhů.

Nepřehlédněte:
Co se skrývá pod pojmem fitness a proč ho dělat? Prozradíme vám to!
     Po skončení běhu jsme hodinky připojili k počítači. Následně se automaticky údaje odeslaly na vytvořené konto Nike+. V něm můžeme statisticky vyhodnocovat svoje běhy, sledovat na mapě trasy, případně sdílet s ostatními naše výsledky. Hodinky ani uživatelské konto Nike+ nejsou lokalizovány do slovenštiny či do češtiny.

     Nike+ Sportwatch GPS jsou velmi atraktivní hodinky, vynikající je technologie GPS od firmy TomTom. Dlouho vydrží na baterii a realizované aktivity se lehce vyhodnocují. Atraktivitu hodinek je možné ještě zvýšit nastavením inverzního zobrazení údajů. Za nevýhodu tohoto řešení považujeme nutnost používat speciální běžeckou obuv. Možnosti hodinek se navíc dají rozšířit připojením senzoru na měření tepu. Existuje i více barevných vyhotovení řemínku.

Outdoorové hodinky GARMIN fēnix
celý test si můžete přečíst v lednovém čísle PC Revue

PC Revue 01/2013
comments powered by Disqus