Sluchátka pro DJ-e a hráče

Sluchátka pro DJ-e a hráče

     Vychutnat si svoje oblíbené skladby vyžaduje kvalitní sluchátka. Příznivci hudby, kteří dávají přednost sluchátkům před reproduktory, najdou v tomto testu to pravé. Máme tu modely z vyšší třídy pro DJ-e, ale i pro každého, kdo chápe, že na detailní prokreslení tónů hudby je potřeba skutečný um při konstrukci sluchátek. Výrobci jako AKG a JBL o tom vědí svoje a my jsme se rozhodli jejich sluchátka vyzkoušet. Na druhé straně je nám jasné, že další samostatnou skupinu tvoří hráči.
AKG K619

      Sluchátka od rakouského výrobce AKG nás jednoznačně zaujala. Patří do skupiny modelů sluchátek pro DJ-e a jsou propracované do nejmenšího detailu. Konstrukce využívá uchycení mušlí 3D-Axis, přičemž mušle se dají otočit a jejich spojovací most složit při přenášení. Díky otočnému mechanismu mušlí v horizontálním i vertikálním směru výborně sednou na uši a během nošení netlačí. U mušlí typu circum-aural tento parametr není až tak výrazný, ale u tohoto modelu s přítlakem na uši (supra-aural) je to rozhodne pozitivum. Jsou stavěny tak, aby se daly nosit i při cestování, přítlak vám nebude nepříjemný, no ani Vám sluchátka nespadnou z hlavy. Zkrátka, výrobce myslel na všechno. Mušle mají průměr 40 mm a z levé vede kabel s integrovanou HF soupravou. Najdete na něm nejen ovládání hlasitosti, ale i tlačítko na přijetí a ukončení hovoru. V režimu přehrávače ním spouštíte a pozastavujete hudbu. Spojovací most má jemné polstrování a ještě jemnější najdete na mušlích. To má hned dvě funkce. Umožňuje to pohodlné nošení a plní i funkci odhlučnění. Už po nasazení na uši získáte skvělé pasivní odhlučnění od okolí.


AKG K619 series
     Zvuk je vhodný pro náročné posluchače. Výborná reprodukce basů a stabilita středů a výšek nás jednoduše přesvědčili. I při nízkých hlasitostech si vychutnáte rovnoměrnou reprodukci frekvenčního spektra. Mixujete hudbu nebo rádi posloucháte skladby náročnější na kvalitu sluchátek? S tímto modelem si přijdete na svoje. Instrumentální mixy, šum moře a melodické pasáže vás skutečně pohltí. Sluchátka jsme prověřili vskutku dostatečně, a to při žánrech, kde laciné modely vydávající se za profesionální sluchátka jen stěží „chrčí“. Po několika desítkách hodin testování jsme se oprávněně rozhodli pro udělení ocenění Tip redakce.


HODNOCENÍ
+ Dynamické a silné basy, pronikavé středy a výšky, konstrukce propracovaná do detailu, vhodné na dlouhodobé nošení, cena

- Žádné podstatné

Nepřehlédněte:
Pozývame Vás na výstavu HighEnd Slovakia
JBL J88i

     Speciální konstrukce tohoto modelu ho předurčuje na používání hlavně pro DJ-e. Mušle mají 50 mm měniče a obepnou celé ucho. Extra vlastnost je pohyblivý kloub, který umožňuje sklopit mušli mimo ucho. Můžete tak poslouchat hudbu ze sluchátka a jedno ucho bude volné na poslouchání zvuku z okolí. Při sklopení obou mušlí se lépe přenášejí. Ač jde o rozměrnější model, po nasazení na uši máte pocit, že jsou sluchátka papírová. Vůbec netlačí a plastovou konstrukci zesilňuje nerezová ocel ve spojovacím mostu. Na pohodlí při používání se podílí i jemné polstrování na oblouku a štědré vystlání náušníků. Výrobce si dal záležet i na kabelu, který i v tomto případě zahrnuje soupravu hands-free s kompletním ovládáním. Je plochý a díky elastomeru se vůbec nezamotává. Navíc je dost pružný na to, aby se zbytečně nesvíjel a netahal, případně nepřekážel, když posloucháte hudbu na počítači. Kabel si v případě potřeby můžete i připnout na oblečení. Je na něm malý štipec, který se dá sejmout, pokud ho nepotřebujete.

JBL J88i

     Reprodukce s důrazem na absolutní detaily je vynikající. Proto je potřeba i reprodukci hudby na výstupu upravit. Můžete vytvořit nepřirozené deformace zvuku přes ekvalizér, ale všechno budete slyšet. Doporučujeme tedy střídmost, a to i při zesilování basů. Ne, že by je nezvládly, ale dynamika je tak silná, že nadměrné „bušení“ do uší asi málokoho potěší. Vcelku je výkon sluchátek dimenzován spíš do Hi-Fi souprav, mixážních pultů než na poslouchání hudby z netbooku nebo počítače so základní zvukovou kartou. Pokud máte profesionální kartu, ze sluchátek vytěžíte více, případně postačí i podpora technologie Dolby. Hodí se i prostorový efekt, který 50 mm měniče zvládnou reprodukovat. Jde o výborný model s důrazem na kvalitu zvuku, doporučujeme ho však náročným a pravidelným, ne příležitostným posluchačům.


HODNOCENÍ
+ Speciální uchycení mušlí pro DJ, podání výšek a dynamika basů, vhodné i na prostorové efekty, důraz na detail zvuku

- Vhodné pro lepší zvukové karty nebo domácí HiFi soupravy

Verdikt PC REVUE
     Modely AKG K619 a JBL J88i jsou sluchátka pro náročnější posluchače. Více se přikláníme za první testovaný model. Je kompaktnější, má vynikající reprodukci zvuku a pohodlně se nosí. Model od výrobce JBL má větší měniče, což je poznat na detailech středních a vysokých tónů. Sluchátka Fantec GHS-U71 se hodí pro hráče, kteří chtějí prostorový zvuk a kompaktní design. Sharkoon X-Tatic AIR je model vhodný do obýváku k herní konzoli. Více než na hudbu se nám sluchátka hodily na hraní her. Jejich dosah je zhruba 10 metrů a i přes větší rozměry nebudou překážet při delším nošení.

Nepřehlédněte:
Test sluchátek (Monster Beats vs. JBL)
Zdroj: PC Revue 05/2013
comments powered by Disqus