Recenze JBL SoundFly Air: zapomeňte na kabely, ozvučte dům pomocí AirPlay

Recenze JBL SoundFly Air: zapomeňte na kabely, ozvučte dům pomocí AirPlay

     Jednou z prvních recenzí, které jsme vám tento rok přinesli, byla recenze bezdrátového reproduktoru JBL Micro Wireless. Dnes se nám do rukou, respektive do domu dostává další reproduktor od společnosti Harman, přičemž tento se od všech předcházejících testovaných odlišuje svým vzhledem, způsobem používání a samozřejmě prostorem na používání. Recenzovaný produkt nese jméno JBL SoundFly Air a jediná věc, ve které se shoduje s předcházejícími zařízeními, je použití bezdrátových technologií.
     Na rozdíl od drobných přenosných reproduktorů je balení SoundFly Air skutečně velké a uvnitř najdete všechny věci od sebe oddělené kartonem. Balení kromě reproduktoru obsahuje dvojici elektrických zástrček pro evropský i britský (BS-1363) standard, tři držáky různých velikostí, sloužící na upevnění reproduktoru po jeho připojení ke stěně. V balení je dále možné najít celkem silný uživatelský manuál, který budete při prvním používání reproduktoru skutečně potřebovat a neobejdete se bez něho. Reproduktor nabízí velmi zajímavý a moderní vzhled, který toho ještě víc ukrývá ve svém vnitřku. Šedý kryt reproduktoru je totiž možné ze zařízení vysunout, čím se vám naskytne pohled na jeho vnitro, které v sobě ukrývá běžně neviditelný USB port. Nečekejte však, že by v tomto případě nebylo potřeba mít reproduktor připojený k elektřině – připojení iPhonu nebo iPadu prostřednictvím 30-pinového nebo Lightning kabelu se týká konfigurace zařízení a rozhodně nevyřeší napájení. Reproduktor je jednoduše určený k tomu, aby byl neustále připojen ke stěně.

JBL SoundFly Air
     Největší specialitou SoundFly Air je podpora technologie AirPlay. Tu je možné využívat dvěma způsoby – pokud nechcete připojovat dodatečná zařízení na vaši vestavěnou WiFi síť, máte možnost tato zařízení připojit jen k reproduktoru, který je průmyslově pojmenovaný jako JBL SoundFly Air. Připojit ho můžete samozřejmě i k vaší domácí síti, k čemuž vám poslouží internetová stránka s nastaveními přístroje – 192.168.1.1. Tu si můžete vybrat jednu z dostupných WiFi sítí, přejmenovat vaše zařízení, zkontrolovat jeho stav a případně i aktualizovat jeho software. Po připojení zařízení k vaší domácí WiFi síti už se nemusíte připojovat k jiné a můžete tak okamžitě začít přehrávat hudbu z vašeho iPodu touch, iPhonu, iPadu ale i iTunes na vašem PC. Protože narozdíl od většiny reproduktorů, které mi prošli rukami, SoundFly Air nemá Bluetooth, majitelé iOS zařízení s poškozenou WiFi anténou (převážně jailbreaknuté iPhone a iPhone 3G telefony) toto zařízení jako externí reproduktor pro iPhone nepoužijí.

JBL SoundFly Air
     Podívejme se na design – designéři společnosti Harman International se snažili přinést skutečně moderní vzhled bez vyčnívajících tlačítek a proto se může zdát, že toto zařízení žádná tlačítka ani nemá. Reproduktor však skutečně tlačítka má, i když jen dvě. I přesto, že na přítomnost tlačítek upozorňuje instrukční manuál, k jejich objevení mě dovedla intuice. Pokud chcete reproduktor zapnout či vypnout, podržte logo JBL na vrchní straně zařízení po dobu tří sekund – logo se patřičně rozsvítí. V případě, že chcete reproduktor úplně vypnout předtím, než ho vypojíte ze zásuvky, podržte toto logo po dobu přibližně 5 sekund a ono následně úplně zhasne. Stejně je to i s WiFi tlačítkem. To je skutečně neviditelné a ukrývá se na indikátoru stavu WiFi antény. Při zapínání reproduktoru se mi zpočátku stávalo, že se k němu nedalo připojit a jeho anténu b\lo třeba manuálně restartovat držením po dobu přibližně 10 sekund, ale po správném nastavení funkce AirPlay tyto problémy zmizí.

Nepřehlédněte:
Reproduktory pro mobilní zařízení
JBL OnBeat
     Existuje ještě něco, co by šlo doplnit k reproduktoru z hlediska softwaru či hardwaru? Ano. Harman se rozhodl vytěžit ze svého moderního reproduktoru maximum a proto ho udělal kompatibilním i s aplikací JBL OnBeat, kterou si můžete v iTunes App Store stáhnout úplně zdarma. Aplikace není jen alternativním hudebním přehrávačem s prostředím připomínajícím Cover Flow, ale zároveň slouží jako sada doplňků využívajících prakticky všechny softwarové možnosti reproduktoru. I když aplikaci OnBeat je možné využívat samostatně, v současnosti podporuje jen dva produkty – OnBeat Air a SoundFly Air, který právě recenzujeme. Ve spodní části obrazovky je možné najít pět položek – Music, Clock, Stereo Widening, Easy Connect a Products. Funkce Easy Connect vám může efektivně zkrátit čas strávený nastavováním bezdrátových funkcí reproduktoru tím, že jednoduše připojíte váš iPhone či iPad do zařízení pomocí USB kabelu a vyberete bezdrátovou síť se kterou chcete JBL propojit. Právě skutočnost, že USB budete využívat jen na konfiguraci WiFi antény je důvod, pročo se USB kabel nachází pod povrchem a ne na jeho povrchu.

JBL SoundFly Air
     S pomocí aplikace máte možnost používať reproduktor i jako budík, což nemusí být velmi vhodné v případě, že bydlíte v bytovce nebo máte reproduktor připojený v jiné místnosti. Aplikace nabízí poměrně obsáhlé možnosti nastavení budíku a v případě, že místo dvou předinstalovaných zvuků preferujete vlastní skladbu, můžete si nastavit tu. Podmínkou však je ponechání aplikace zapnuté na pozadí, jinak se ráno na zvonění nevzbudíte. Funkce Stereo Widening slouží jako jakási jednodušší varianta ekvalizéru, která vám umožní nastavit ve stupnici od 0 do 30, jak se má zvuk ozývat. Čím blíže k pódiu se postavička nachází, tím více budou potlačené vokály a hudba tak bude méně dunět. Osobně však preferuju klasický ekvalizér dostupný v nastaveních telefonu, protože nabízí mnohem větší možnosti úprav, i když jen předpřipravených.

Zvuk
     Jak je na tom ale nejdůležitější funkce reproduktoru? Všechna hudba, kterou jsme při testování reproduktoru přehrávali, byla hraná bez použití jakéhokoliv systémového ekvalizéru a v 256kbps AAC formátu. Dvoukanálový reproduktor podává skutečně kvalitní a hlasitý zvuk, který se vyrovná menšímu stereo rádiu. Se svými rozměry dokáže reproduktor velmi dobře rozezvučit terasu či dům a v ojedinělých případech ho je možné používat i na párty, pokud nedáte přednost tradičnějším velkým sestavám krabicového tvaru. Bez použití ekvalizérů tak zvuk zní opravdu dobře a reproduktor jsem si mnohokrát pochválil. Při vysokých hlasitostech vás určitě potěší fakt, že reproduktor nevibruje a proto se nemusíte bát o to, že byste utrhli část omítky, případně by došlo ke zlomení elektrické koncovky. Co se mi ale při poslouchání hudby celkem nelíbilo, byly občasné výpadky zvuku při streamování hudby z větší vzdálenosti telefonu či notebooku od reproduktoru. K výpadkům docházelo v našem případě přibližně jednou za 45 minut, za chybou může stát občasné oslabení signálu WiFi routeru. Výjimečně tak může dojít k přerušení datového toku, ale všimnout si ho můžete i v případě, že ihned po připojení počítačového zařízení k reproduktoru pomocí AirPlay spustíte hudební přehrávač.

JBL SoundFly Air
Resumé
     Pokud je to už nějaký čas, co jste neposlouchali běžné rádio a během této doby jste dali přednost raději digitální hudbě z internetu, JBL SoundFly Air od Harman International Industries je důvod, proč byste měli vaše domácí rádio a množství kabelů s ním spojených nahradit jediným bezdrátovým doplňkem, který svými rozměry nezabere ve vašem domově více než jednu zástrčku. Společnost si dala záležet na designu, na zpracování i na kvalitě výstupu, který je nyní na skutečně skvělé úrovni, pokud posloucháte hudbu rádi a zároveň nejste audofilové. Z praktického hlediska tak můžeme reproduktor přirovnat k menšímu domácímu spotřebiči, který je závislý na WiFi připojení, a to i přesto, že má ve svém těle ukrytý USB port. Zároveň vás může zasvětit do funkce AirPlay, kterou Apple představil v roce 2010 jako součást iOS 4, protože tento produkt funkci skutečně využívá a vy tak budete moct téměř bezproblémově pouštět hudbu bez toho, abyste se najprve museli odpojit od své současné internetové sítě.  Právě kvůli přenosu dat přes internetové připojení se z času na čas může stát, že zvuk přestane na několik sekund hrát a vy zpozorníte a začnete si klást otázky, zda se s produktom něco nestalo – a potom zjistíte, že se s ním nic nestalo. Cena 179€ u našich prodejců je však o trochu vyšší, než jsem předpokládal, ne však o mnoho. Co v případě, že raději preferujete Bluetooth? Máte možnost zakoupit si i verzi s Bluetooth, která je o něco levjněší. Níže uvedené produkty si můžete zakoupit u oficiálních českých a slovenských Apple prodejců.
comments powered by Disqus