Recenze JBL Pulse – přenosný reproduktor se světelnou show

Recenze JBL Pulse – přenosný reproduktor se světelnou show

Společnost Harman patří mezi největší firmy v oblasti hudebního hardwaru. Pod její křídla patří například značky AKG, Lexicon, Harman Kardon nebo JBL. Poslední jmenovaná patří mezi věhlasné značky v oblasti hudebních reproduktorů a kromě profesionálních reprosoustav nabízí také řadu přenosných bezdrátových reproduktorů.
Trh s přenosnými reproduktory je v poslední době poměrně přesycený a výrobci se snaží občas přijít s něčím novým, ať už je to netradiční tvar, kompaktnost nebo nějaká speciální funkce. Reproduktor JBL Pulse je na první pohled běžný reproduktor s oválovitým tvarem, ve svém nitru nicméně skrývá neobvyklou funkci – světelnou show, která dokáže vizuálně obohatit poslech hudby.

JBL Pulse

Design a zpracování
     Pulse na první pohled připomíná svým tvarem menší termosku. Svými rozměry 79 × 182 mm rozhodně nepatří mezi nejkompaktnější reproduktory na trhu a váha o 510 gramech se v batohu při přenášení také projeví. Pulse je tak svými rozměry spíše malý reproduktor na doma než přenosný reproduktor na cesty.

     Rozměry jsou nicméně opodstatněné. Oválovité tělo v sobě ukrývá dva reproduktory o výkonu 6 W a akumulátor s kapacitou 4000 mAh, který má reproduktor udržet v chodu až deset hodin. To hlavní je však pod povrchem ukrytých 64 barevných diod, které dokáží vytvořit zajímavé osvětlení a slouží i pro indikaci různých stavů. O tom ale až dále.

Nepřehlédněte:
JBL na cesty
JBL Pulse

     Celá osvětlená část je chráněna kovovou mřížkou, zbytek povrchu je gumový. V horní části se nachází ovládací prvky, kde kromě párování přes Bluetooth a hlasitosti ovládáte také osvětlení, jak barevnost a efekty, tak intenzitu světla. Ve spodní části je pak NFC čip pro rychlé párování, to však využijete pouze s telefony s Androidem.

     Horní a dolní část pak ještě spojuje gumový pás přecházející přes střední oválovitý díl, na kterém najdete microUSB port pro napájení, 3,5mm jack audio vstup, který umožní připojit libovolné zařízení audio kabelem, a pětici indikačních diod ukazujících stav nabití. Součástí balení je samozřejmě i USB kabel a síťový adaptér. Ona gumová část je rovná a dá se použít pro položení reproduktoru na plocho, nicméně při postavení na výšku vypadá efektněji, hlavně se zapnutým světelným režimem.

JBL Pulse

Světelná show a iOS aplikace
     64 barevných diod (celkem 8 barev) se dokáží postarat o vcelku zajímavý světelný efekt. Pulse má výchozí vizualizaci, kde barvy jakoby proplouvají po celém povrchu. Buď si můžete zvolit jednu ze sedmi barev (osmá bílá je určena pro indikaci) nebo všechny barvy zkombinovat. Navíc si můžete zvolit jeden ze sedmi stupňů intenzity a šetřit tak akumulátor. Při zapnutém osvětlení se totiž výdrž sníží až na polovinu.

     Styl osvětlení však není limitován pouze jediným typem, pro aktivaci jiných si nicméně budete muset stáhnout aplikaci zdarma v App Store. Ta se prostřednictvím Bluetooth spáruje s Pulse a dokáže ovládat všechny funkce reproduktoru. V přední řadě dokáže samozřejmě měnit světelné efekty, kterých je aktuálně devět. Můžete si vybrat efekt ekvalizéru, barevných vln nebo tanečních světelných impulzů.

Nepřehlédněte:
Fotoreportáž HighEnd Slovakia 2014
JBL Pulse

     V editoru světla pak můžete dále volit rychlost světelných efektů, barvu a intenzitu, stejně jako pomocí senzorových tlačítek na přístroji. Aby toho nebylo málo, v aplikaci si můžete vytvářet vlastní playlisty a nechat tak Pulse společně s vaším zařízením hudebním středobodem vašeho večírku. Kupodivu aplikace je dostupná pouze pro iOS, androidisté mají zatím smůlu.

     Pulse využívá LED diody také k indikaci hlasitosti, stavu nabití nebo třeba při aktualizování světelných efektů, které je třeba synchronizovat s aplikací.

JBL Pulse

Zvuk
     Ač jsou světelné efekty zajímavým doplňkem zařízení, alfou a omegou každého reproduktoru je samozřejmě zvuk. JBL Pulse rozhodně nehraje špatně. Má velmi příjemné a přirozené středy, výšky jsou také velmi vyrovnané, o něco slabší jsou pak basy, kterým zjevně chybí zabudovaný bassflex, jenž můžeme vidět i jiných reproduktorů. Ne snad, že by basové frekvence úplně chyběly, rozhodně jsou dobře znatelné, ale u hudby, kde jsou basy výrazné nebo dominují, třeba i u metalových žánrů, basy budou ze všech zvukových spekter nejméně výrazné.

     Pulse se tak spíše hodí pro poslech spíše lehčích žánrů než taneční hudby, což je vzhledem ke světelné show možná trochu škoda. Co se týče hlasitosti, Pulse nemá problém dostatečně ozvučit i větší místnost při hlasitosti kolem 70–80 procent. Pokud však dáte hlasitost na maximum, očekávejte výraznější zkreslení zvuku, hlavně u basovější nebo metalové hudby. To je však problém většiny menších reproduktorů.

Nepřehlédněte:
Recenze JBL Pulse: barvy které znamenají hudbu
JBL Pulse

Závěr
     JBL Pulse patří spíše mezi luxusnější reproduktory, tedy co se týče poměru cena/výkon. V České republice jej pořídíte za necelých 5 200 Kč (na Slovensku za 189 eur). Za prémiovou cenu pořídíte zajímavý reproduktor s nápaditými světelnými efekty, ne však nezbytně „prémiový“ zvuk. Ne snad že by byl zvuk špatný, naopak, ale k naprosté špičce mu ještě kousek přece jen chybí, viz podání basů. Hledáte-li ale efektní reproduktor, který ozvláštní vaší párty nebo noční poslech v pokoji, může se jednat o zajímavou volbu, kterou své hosty zaujmete.

Výhody:
- Světelné efekty
- Slušná výdrž baterie
- Solidní zvuk

Nevýhody:
- Horší podání basů
- Větší rozměry
- Vyšší cena

JBL Pulse
comments powered by Disqus