Přenosné reproduktory s vlastním napájením

Přenosné reproduktory s vlastním napájením

     Reproduktor s vlastním zdrojem napájení má široké možnosti využití. Hodí se nejen na vněší použití, ale i na místa, kde není dostupná elektrická síť. V praxi oceníte i to, že si ho jednoduše můžete v domácnosti na pár hodin postavit jinam a není potřeba premýšlet, kam zapojit napájecí kabel. Pět takovýchto reproduktorů různých velikostí jsme ověřili v testu.
JBL Charge
JBL Charge     Designově velmi zajímavý reproduktor je jako stvořený na přenášení a na stole či na poličce nezabere moc místa. Plastové tělo má místami pogumované lemování a k dispozici je v šedé, zelené a modré barvě. Díky tvaru válce bude dobře vypadat kdekoliv a ani ergonomie nijak neutrpěla. Na podložce drží stabilně a na horní straně má ovládání hlasitosti a tlačítko na zapnutí. Jsou tu i tři LED diody, které informují o průběhu nabíjení. Dva měniče s výkonem 5 W na každý se hodí i na používání v úloze reproduktoru k počítači na reprodukci hudby nebo sledování filmů. Specialitou je bass-port, tedy konstrukce využívá vnitřní membránu na zvýraznění nízkých tónů ze širokospektrálních měničů, které mají směřování z přední strany. Na boku je vzpomínaný basový tunel, na druhém boku je pod gumovým krytem port USB sloužící na nabíjení dalších zařízení. Součástí je akumulátor s kapacitou 6000 mAh na 12 hodín přehrávání. V zadní časti je konektor microUSB na nabíjení reproduktoru a vstup AUX. V balení najdete samostatnou nabíječku s výstupním proudem 2 A, a pokud máte k smartphonu nebo tabletu výkonnou nabíječku, dodávanou nebudete muset nosit s sebou. Při reprodukci je mírně cítit posunutá hranice reprodukování nízkých tónů až od 150 Hz. Při přímém porovnání se to projeví na menší dynamice basů. Běžně však díky basovému tunelu tento jev až tak nepocítíte a silou přehrávání nízkých tónů jsme byli příjemně překvapení. Ostatní frekvenční složky hrají stabilně při středním zatížení. JBL Charge si umíme představit i jako formu osobního audia v obýváku. Díky malým rozměrům a silnému zvuku je to dobrý společník kdekoliv.

HODNOCENÍ
+
Silný zvukový výkon, reprodukce basů, možnosti připojení, kapacita akumulátoru
- Méně dynamické basy

JBL OnBeat Mini
JBL OnBeat mini     Mezi reproduktory/doky primárně určené pro zařízení Apple patří i tento model, který se rozhodně vydařil. Designově je orientován spíš na plocho, což má smysl na zachování lepší stability při použití s novým iPadem. Spodní strana má gumový pás lemující základnu. Výrobce už použil nový konektor Lightning. Ovládání se nachází na přední horní straně. Nechybí ani tlačítko na zapnutí napájení a bílá signalizační dioda. Skutečně oceňujeme matnou povrchovou úpravu krytu diody, která vás tak určitě nebude rušit. Podstatné je i to, že při návrhu vynechali konstruktéři takovou zlomyslnost, jako je otravné blikání diody během reprodukce. Zešikmená přední část je nejen designový prvek, ale posloužila i na umístění dvou měničů na reprodukci zvuku do prostoru. Šíření zvuku je velmi dobré, vyplní prostor bez potřeby složitého nastavování nebo směřování zařízení. Dva měniče jsou po bocích přední strany a prvek na digitální zpracování zvuku zároveň vytváří silné basy s tunelem mezi dvěma měniči. Zvuková reprodukce byla čistá, doporučujeme ho využít s iPadem nebo počítačem s propojením přes AUX na sledování filmů. Ocenili jsme hlavně prostorový efekt zvuku, který sa díky širokopásmovým měničům rozléhal po celém prostoru. Není určený do veliké místnosti, ale do pokoje nebo menšího obýváku bude výborný. Je tu i integrovaný akumulátor s osmihodinovou výdrží při přehrávání a na zadní straně je port USB na nabíjení dalších zařízení. Technologie Bluetooth není k dispozici, možná někomu bude chybět, ale jde primárně o dokovací reproduktor. Navíc absence této technologie měla příznivý dosah na cenu.

Nepřehlédněte:
JBL Flip 2 - překvapivě hlučný váleček
HODNOCENÍ
+
Ozvučení místnosti, stabilita zvuku, reprodukce basů, tvar reproduktoru
- Žádné podstatné

TDK 3 Speaker Boombox
TDK 3 Speaker BoomBox     Na pohled vypadá tento reproduktor jako staré tranzistorové rádio. Rozměrově je však podstatně větší (150 × 600 × 395 mm). Při svých 14 kg se dá sice přenášet, ale je to pořádný kus „železa“. Vyhotoven je z kovu, a tak máte stabilní reproduktor se zvýšenou odolností. Můžete ho využívat i bez elektrické sítě, potřebovat budete 12 kusů baterií typu D. Ty nejsou součástí balení. Balení však obsahuje kabel AUX a i napájecí 30-pinový konekter pro zařízení Apple. Přední strana je lesklá a v její horní části je dotyková plocha. Vlevo je potenciometr na zapnutí a úpravu hlasitosti. Vedle jsou potom vzpomínaná tlačítka na změnu režimu rádia FM a AM, přepnutí USB a AUX. Port USB se dá využít na přímé přehrávání hudby z flash disku nebo externího HDD. Sestavu tvoří dva 6-palcové měniče a basový reproduktor uprostřed. Vpravo na přední části je kolečko na ovládání basů a výšek a ladění rádia, případně výběr skladeb. Lesklá strana je vyhotovená tak, že na ní jsou vidět prvky, jen pokud jsou aktivní. Při použití AUX je vidět spektrální analyzátor na pravém displeji, při použití FM rádia vidíte zase informace RDS na pravém displeji nebo název skladby. Na boku jsou vzpomenuté konektory, v zadní části konektor na připojení antény a napájení. Výkon reproduktoru je dostatečně silný i na to, aby posloužil například při zahradním grilování nebo ozvučil větší místnost. Naše reprodukce byla upravená na zvýšení intenzity nízkých tónů, což nedělalo problémy. I při vysokém zatížení byl projev stabilní, bylo však cítit středy a výšky z velkých měničů. Ve výsledku po mírných úpravách ekvalizéru jsme si čistotu přehrávání pochvalovali. Basy jsou dynamické, i když občas se nám zdály trochu „tvrdší“. Získáte však zvukový projev, který není deformován nepřirozenou intenzitou nízkých tónů.

HODNOCENÍ
+
Silný zvuk do většího prostoru, možnosti připojení, napájení z baterií, přehrávání přímo ze zařízení USB
- Občas tvrdší basy

TDK Q35
TDK Q35     Reproduktorová sestava ve tvaru malé kostky se hodí na stůl jako rozšíření ozvučení k počítači nebo i na poličku jako reproduktor na přehrávání z multimediálních zařízení. Díky rozhraní Bluetooth ho propojíte s mobilním telefonem nebo tabletem. Pokud potřebujete propojení přes jiné rozhraní, je tu vstup AUX. O ozvučení se starají čtyři širokospektrální měniče. Každý z nich je umístěný v jednom z rohů a na kompletní sestavu výrobce přidal basový měnič. Není uveden výkon v RMS, ale reproduktor doporučujeme také jako ozvučení do obýváku k televizi. Specialitou je podpora certifikace Qi na indukční nabíjení. Stačí položit telefon, který tento způsob nabíjení podporuje, na horní stranu reproduktoru a dioda informuje o začátku nabíjení. V tomto směru nebyla naše očakávání splněna, protože se nám ne vždy podařilo správně napasovat testovací telefon. Zkoušeli jsme nabíjet LG Nexus 4 i Nokiu Lumii 820. V prvním případě se nabíjení spustilo, ale správnou polohu jsme si nezapamatovali. Nokia sa nenabíjela vůbec, ať jsme ji na horní straně jakkoliv otáčeli. Ale dobrá zpráva je, že v zadní části je k dispozici port USB s výstupním proudem 1 A, a tak můžete klidně nabíjet smartphone tímto způsobem. Další certifikace se týká odolnosti proti nepříznivému počasí. Její označení je IPX3, nejde tedy o model úplně odolný vodě, ale snese zvýšenou vlhkost i kapky. Při externím využití vydrží vestavěný akumulátor zhruba 6 hodin. Přední strana má potenciometrický ovladač, kterým upravujete hlasitost, intenzitu výšek a nízkých tónů. Druhé tlačítko slouží na přepínání mezi režimem AUX a BT. Reproduktor hraje velmi dobře i při vyšších hlasitostech, nejlepších výsledků jsme dosáhli při středním výkonovém zatížení. Při nízké hlasitosti se značně ztrácely nízké tóny. Překvapení jsme byli silnými basy a jejich stabilitou. Díky čtyřem satelitům je přehrávání hudby vícesměrové a nepotřebujete hledat optimální polohu na umístění v místnosti.

Nepřehlédněte:
NABIJTE svoji hudbu, NABIJTE svůj mobil!! JBL představuje výkonný on-the-go reproduktor a nabíječku JBL CHARGE
HODNOCENÍ
+
Výkon, vyvážený zvuk, ovládání, podpora Qi, vestavěný akumulátor
- Ztracené basy při velmi nízké hlasitosti

TDK TAC3521BK
TDK TAC3521BK     Přenosné modely reproduktorů jsou čím dál více oblíbené. Patří mezi ně i tento reproduktor připomínající větší pouzdro na brýle. Stereo reproduktory jsou umístěny na vnitřní straně horního víka a všechny ovládací prvky jsou na základně. Aby šlo o skutečně přenosný reproduktor, výrobce ho vybavil dobíjecím akumulátorem. Tento model umožňuje propojení přes kabel AUX, ale má i 30-pinový konektor pro zařízení Apple. Vlevo je zapínání, přepínání zdroje označené jako FM, iPod a line in a nechybějí ani ovládací prvky na pohyb mezi skladbami a zastavení přehrávání. Ty slouží i při hledání frekvence v režimu FM rádia. Vpravo jsou velká tlačítka na úpravu hlasitosti. Zvukový projev je orientován spíš na použití v úloze osobního audia a na ozvučení menší místnosti. Reproduktory mají při náročnější hudbě jisté rezervy, hlavně v oblasti nízkých tónů a středů. Reprodukci u FM rádia jsme si však pochvalovali. I při vyšších hlasitostech bylo cítit basovou složku a příjemnou reprodukci. V porovnání s jednoduššími rádii nebo rádiobudíky je tu kvalita zvuku o poznání lepší, nejde o „plechový“ zvuk s protlačenými výškami. TDK poskytuje i aplikaci pro iOS, která přemění reproduktor na rádiobudík. Vcelku se nám vyhotovení tohoto modelu líbilo a doporučujeme ho cestovatelům nebo do obývákuy na poslouchání rádia.

HODNOCENÍ
+
Pevná konstrukce, ovládací prvky na reproduktoru, vhodné jako rádiobudík, akumulátor
- Občasné potlačení detailů při přehrávání hudby

Verdikt PC REVUE
     JBL Charge je malý reproduktor se silným výkonem na ozvučení malé místnosti. Má akumulátor na 12 hodin přehrávání a technologii Bluetooth. JBL OnBeat Mini na nás udělal dojem svojí reprodukcí. Cena je velmi příznivá, a pokud máte zařízení Apple s konektorem Lightning, jeho výběrem neuděláte chybu. TDK 3 Speaker Boombox se hodí na venkovní párty a využijete ho všude tam, kde je potřeba ozvučit větší prostor. Má dva displeje na zobrazování informací z hudebného přehrávače nebo FM rádia. TDK Q35 má zajímavou výbavu. Kromě BT a AUX je certifikován na indukční nabíjení kompatibilných zařízení. Kompaktní design a pořádný výkon z něj dělají ideálního adepta na univerzální soupravu do obýváku. Na cestování se nám líbil i model TDK TAC3521BK. Má tvar pouzdra, které po otevření odhalí reproduktory a ovládací prvky. Zvukový výkon je vhodný spíš na osobní audio. Za nízkou cenu však získáte přenosný reproduktor s integrovaným FM rádiem.

Nepřehlédněte:
JBL Charge - Bluetooth reproduktor, kterým si nabijete mobil
Zdroj: PC Revue 06/2013 - přeloženo do češtiny

PCRevue 06/2013
comments powered by Disqus