Netradiční reproduktory

Netradiční reproduktory

     Jistě poznáte tzv. Hi-Fi mikrosoustavy, které se ješte stále objevují na pultech prodejen. Právě těmto zařízením silně konkurují speciální reproduktory. Také jsme se je rozhodli otestovat a máme tu nepromokavý reproduktor, hudební kostku s pořádným výkonem, stejně jako specialitu v průhledném obalu. Proč dáváme do kontrastu právě vzpomínané mikrosystémy? Jejich nevýhodou bývá nutnost nasměrovat reproduktory do místnosti a hledat jejich optimální směr na šíření zvuku.

     Toto u moderních reproduktorů odpadá. Bývá běžné, že jedno zařízení má v sobě více měničů. Aktuální „rekordman“ je v našem testu a má devět měničů v sestavě. Stále jde o soustavy 2.1 (záleží na způsobu připojení a DSP – Digital Sound Processing), ne na počtu měničů. Kromě jedné výjimky jsme testovali zařízení, která stačí postavit na stůl nebo na zem a netřeba je nijak nasměrovávat.

Harman/Kardon Soundsticks Wireless
Harman/Kardon SoundSticks Wireless
     Netradiční sestava reproduktorů v podobě modelu SoundSticks je inovací řady SoundSticks II. Tento model přináší bezdrátové spojení se zařízeními, která podporují Bluetooth. Vyhotovení se nápadně podobá na sklo, jde však o plast. Základní výbavu tvoží subwoofer s průměrem 150 mm a dva satelity. Každý ze satelitů má čtyři širokopásmové měniče s průměrem 25 mm. Při rozestavění využijete možnost jejich natočení do požadovaného směru a oceníte i gumové podložky v kruhovém tvaru zabezpečující stabilitu. Můžete je položit na stůl v základním postavení, nebo celý satelit otočíte, čímž se dá nasměrovat reprodukce zvuku víc nahoru. To, že jde o průhledný model, dává sestavě zvláštní nádech. Vidíte její vyhotovení, tedy elektroniku, desku plošných spojů a tělo basového měniče. Pokud si připojíte zařízení přes Bluetooth, bude zevnitř ještě namodro svítit. Výkon celé sestavy je dostatečný na ozvučení velkého obýváku a přímo na těle se dá nastavit intenzita basového měniče přes potenciometr, který zároveň stlačením zapíná a vypíná reproduktor. Ovládání hlasitosti je na jednom ze satelitů. Využívá dvě samostatná tlačítka reagující na dotyk prstu. Abyste využili plný výkon, je třeba použít propojení přes 3,5 mm kabel. Při bezdrátovém spojení je basový reproduktor neaktivní.

     Se zvukem jsme byli nadmíru spokojení, stejně i s komplexním výkonem sestavy. Vysoké hlasitosti nebudou mít velký dosah na reprodukci nízkých tónů a jejich podání je příjemně měkké. Stejně je to i při nízké hlasitosti, navíc se dají podle typu hudby korigovat. Je cítit, že výrobce použil širokopásmové satelity, vychutnáte si tak efekt prostorového zvuku a všechny detaily reprodukované hudby. Správné umístění reproduktorů vás do hudby doslova ponoří, to platí i u sledování filmů. Ze zvukové stránky jde rozhodně o špičkový model na trhu. Ať už bude sloužit v obýváku, nebo jako součást kvalitního audia k počítači, jeho výběrem chybu neuděláte.
Hodnocení
+ Vynikajícně podané basy, výstupní zvuk ze satelitů, ovládání basů a hlasitosti, unikátní design
- Žádné podstatné

Nepřehlédněte:
Legendární výrobek Harman Kardon Soundstick aneb Víte, jak vypadá dokonalost?
TDK V513
TDK V513
     Reproduktor ve tvaru kostky působí svým vyhotovením tak trochu ve stylu retro. Zvuková stránka je však podstatně svěžejší a sestava je vhodná na ozvučení velké místnosti. Jde o bezdrátový reproduktor, který se připojuje k zařízením přes Bluetooth 2.1. My však doporučujeme připojení přes klasický kabel AUX. Ne, že by přenos hudby nebyl dostatečně kvalitní, ale pokud budete slyšet 5,25” basový měnič, rychle si na něj zvyknete. Přes BT totiž basový měnič není funkční, a tak si musíte vystačit jen se satelity a dvěma pasivními měniči. Výbava je štedrá a v každém rohu jsou výškové reproduktory s průměrem 2”, dále jsou tu po bocích dva pasivní měniče s velikostí 5,25” a stejně velký basový reproduktor. Horní strana má poutko na přenášení. Na zadní straně je ještě port USB s výstupním proudem 2,1 A. Můžete s ním nabíjet telefon, tablet nebo multimediální přehrávač. Přední strana má dva potenciometrické ovladače. Takovéto ovladače má TDK i v jiných reproduktorech a manipulace s nimi je pohodlná. Velmi se nám tento systém líbil. Zatlačením se reproduktor zapne a otáčením se mění hlasitost. Okolo tlačítka jsou v kruhu umístěny oranžové LED diody. Ty ukazují aktuální nastavení hlasitosti nebo basů a výšek. Změna připojení na BT i aktivace změny nízkých tónů se vykonává druhým kolečkem. Celek vypadá skutečně dobře a ještě lépe hraje. Pokrytí vícero směrů měniči má úlohu distribuce zvukového signálu po celé místnosti. Ideální umístění je uprostřed, ale jak jsme vyzkoušeli, není to podmínka. Vynikajícího zvuku dosáhnete, i když necháte reproduktor metr od stěny. Výškové satelity jsou totiž umístěné na hranách a směřují na rozdíl od velkých měničů šikmo k podstavě celé sestavy. Basy jsou dynamické a všímali jsme si i pevnosti konstrukce. Na pořádnou dávku zvuku je model V513 stavěný a nejsou tu nežádoucí rezonance. Jde o nejdražší model z testu, kdo ho však bude slyšet, bude jen těžko odolávat. Hraje vynikajícně.
Hodnocení
+ Rozmístění satelitů, vícesměrové šíření zvuku, pevná konstrukce, ovládací prvky, dynamické basy a stabilita zvukového projevu
- Žádné podstatné

Verdikt PC Revue
     Harman/Kardon SoundSticks Wireless je skutečně netradiční reproduktor. Design je nezaměnitelný a hraje i velmi dobře. Basový měnič v testu obstál, stejně jako souprava středo/výškových reproduktorů. Navíc i cena je podle nás nastavená adekvátně jeho možnostem, čekali jsme vyšší. Microlab FC50 je sestava, která nehraje špatně, ale je třeba její nízké tóny trochu změkčir úpravou ekvalizéru a satelity nasměrovat. Příjemně překvapila živá reprodukce výšek a středních tónů. TDK A33 je univerzální reproduktor fungující i jako HF souprava. Je to malá cihlička, no vnitřní konfigurace je skutečně bohatá. I přes přepracované ovládání, kvalitu zvuku a vyhotovení odolné vodě se nám zdál trochu drahý. TDK V513 je výkonný reproduktor se sedmi měniči. Hodí se jako ozvučení do velkého obýváku. Má stabilní reprodukci zvuku a bez zjevné deformace krásne pokrývá svoje frekvenční spektrum. Pro získání plného výkonu ho připojte přes kabel, ne Bluetooth.

Zdroj: PC Revue 05/2013

PCRevue 05/2013
comments powered by Disqus