JBL Authentics L8 – klasický reproduktor s moderní konektivitou

JBL Authentics L8 – klasický reproduktor s moderní konektivitou

Velké kvalitní domácí reproduktory byly vždy nezbytnou výbavou každého fanouška hudby. Stejně tak jsou domácí reproduktory a další profesionální zvuková technika doménou společnosti JBL. S reproduktorem Authentics L8 se tak trochu vrací ke kořenům, ale přidává něco z moderní digitální doby. L8 je pocta populárnímu reproduktoru JBL Century L100, ze kterého si jeho reinkarnace částečně vypůjčila design a vyvedla ho do modernější podoby.
Místo dřevěného těla najdete na povrchu lesklý plast, jenž připomíná povrch černého klavíru. Je vyleštěný téměř do zrcadlové podoby, a tak na něm občas snadno zahlédnete otisk prstu. Přední a boční část pak tvoří odnímací molitanová mřížka, ta mimochodem celkem snadno chytá prach. Tvarově je vyvedená do malých šachovnic stejně jako u Century L100. Dá se tak hovořit o retro-moderním stylu, který lze snadno zasadit do moderního obýváku i dřevěné „obývákové“ stěny. Odejmutím mřížky (je třeba použít kuchyňský nůž) odhalí dva 25mm vysokotónové reproduktory a čtyřpalcový subwoofer. Reproduktory mají bohatý frekvenční rozsah 45–35 Khz.

Veškeré ovládání se odehrává na horní části přístroje. Na každé straně se nachází stříbrný kotouč. Levý přepíná zdroj zvuku, pravý pak reguluje hlasitost. Otočný ovladač zvuku obepíná průsvitný kroužek, který rozsvícením koresponduje s úrovní hlasitosti, což je vzhledem k absenci označení úrovní (tlačítkem se dá otáček o 360 stupňů) užitečné a zároveň efektní. Uprostřed tohoto tlačítka se pak ještě nachází tlačítko pro vypnutí.

Konektivita
Možnosti konektivity jsou kromě zvuku jedním z hlavních taháků L8. A rozhodně se jimi nešetřilo, najdete zde téměř všechny moderní způsoby drátového a bezdrátového připojení. Zvukové konektory pro drátové připojení jsou částečně ukryté. Optický S/PDIF vstup se nachází na spodní části přístroje vedle přívodu proudu, 3,5mm jack je pak ve speciální komoře v horní části pod odnímatelným poklopem.

Nepřehlédněte:
IFA 2015: JBL Authentics L8 a L16 konečně podporuje Spotify
Tam kromě toho najdete i dva USB porty pro nabíjení mobilních zařízení a sloupek, kolem kterého můžete kabel omotat. Celá komora je vymyšlená tak, aby bylo možné kabel protáhnout ven bokem, kde se nachází štěrbina, a přiklopit víko zpět. Aby toho nebylo málo, víko lze nahradit proprietárním dockem (je nutné koupit zvlášť), do kterého pak můžete elegantně zasunout iPhone a nabíjet.

Zajímavější jsou nicméně bezdrátové možnosti připojení. Kromě základního Bluetooth zde nalezneme i AirPlay a DLNA. Oba protokoly nejprve vyžadují připojení reproduktoru k vašemu modemu. Toho je možné dosáhnout hned několika způsoby, kterými vás provede přiložený návod. Není problém toho docílit pomocí iPhonu či Macu. Nejjednodušší je sdílet nastavení Wi-Fi připojení iPhonu synchronizačním kabelem. Složitější nastavování představuje Mac, kdy je nejprve třeba se připojit přes Wi-Fi k reprobedně a poté vybrat síť a zadat heslo v internetovém prohlížeči.

JBL Authentics L8

Jakmile se L8 připojí k Wi-Fi, bude se hlásit jako AirPlay zařízení a snadno se k němu z Macu nebo iOS zařízení připojíte pro bezdrátovou reprodukci hudby. Oceňuji, že reproduktor detekuje žádost o streamování přes AirPlay automaticky a není nutné přepnout zdroj manuálně. Jsou-li obě zařízení na stejné síti, vždy budete mít reproduktor v nabídce výstupu. Pro PC s operačním systémem Windows nebo mobilní zařízení s Androidem je tu pak protokol DLNA, jakási standardní alternativa k AirPlay pro ne-Apple zařízení. Vzhledem k absenci kompatibilního zařízení jsem bohužel neměl možnost DLNA připojení vyzkoušet, nicméně AirPlay funguje bezchybně.

Trochu mě překvapila absence dálkového ovládání, které by dávalo zvlášť smysl při přepínání zdrojů, nicméně JBL zde k problému přistupuje moderně a nabízí mobilní aplikaci (univerzální pro více reproduktorů včetně JBL Pulse). Aplikace umí přepínat zdroje, měnit nastavení ekvalizéru a ovládat funkci Signal Doctor, kterou zmíním níže.

Nepřehlédněte:
Audio Video Show Praha 2016
Zvuk
Vzhledem k pověsti JBL jsem měl u zvuku Authentics L8 velká očekávání a reproduktor je naplnil. V přední řadě musím pochválit basové frekvence. Integrovaný subwoofer odvádí úžasnou práci. Dokáže pumpovat velké množství basů do místnosti, aniž by z hudby udělal jednu velkou basovou kouli, a nezaznamenal jsem žádné zkreslení ani při vyšších hlasitostech. Každý úder kopáku nebo nízkofrekvenční beat je skvěle zřetelný a je vidět, že se JBL na basy skutečně zaměřilo. Není zde co vytknout. A kdyby vám basy přišly až moc výrazné, můžete je stáhnout v dedikované aplikaci.

JBL Authentics L8

Stejně skvělé jsou i výšky, které jsou čisté a zřetelné. Jediná výtka tak míří ke středovým frekvencím, které jsou trochu slabší, co do kvality, ve srovnání se zbytkem. Někdy mají nepříjemnou průraznost. Celkové zvukové podání je nicméně excelentní v kvalitě JBL vlastní. Co se týče hlasitosti, L8 má podle očekávání výkonu na rozdávání a pravděpodobně by ozvučil i menší klub. Pro domácí poslech při relativně vysoké hlasitosti jsem se dostal jen mírně přes půlku, reproduktor má tedy obrovskou rezervu.

Zvláštní pozornost bych pak chtěl věnovat technologii Clari-Fi, v aplikaci označovanou jako Signal Doctor. Ve zkratce se jedná o algoritmické vylepšení komprimovaného zvuku, ke kterému dochází na všech ztrátových formátech, ať už jde o MP3, AAC nebo streamovanou hudbu ze Spotify. Clari-Fi má víceméně vrátit to, co se ztratilo při kompresi a přiblížit se bezztrátovému zvuku. Při testování na zvukových vzorcích různého bitrate musím říci, že rozhodně dokáže zvuk lepšit. Jednotlivé písničky se zdají být živější, prostorovější a vzdušnější. Samozřejmě technologie nedokáže z ořezaného 64kbps tracku dostat CD kvalitu, ale zvuk dokáže znatelně vylepšit. Rozhodně doporučuji mít funkci stále zapnutou.

JBL Authentics L8 JBL Authentics L8 JBL Authentics L8


Nepřehlédněte:
Recenze JBL Authentics L16: zapomeňte na plastové chrastítka, přichází pořádný zvuk!
Závěr
JBL Authentics L8 potěší fanoušky klasických obývákových reprobeden, kteří hledají kvalitní zvuk se špetkou moderní technologie. L8 si bere to nejlepší z obou světů – klasický vzhled velkých reproduktorů, skvělou reprodukci a bezdrátovou konektivitu, jež je v dnešní době mobilních zařízení nutností.

I přes slabší středy je zvuk excelentní, potěší zejména milovníky basovější hudby, ale ani fanoušci klasické hudby nepřijdou zkrátka. AirPlay je velké plus pro uživatele Applu, stejně tak mobilní aplikace, kterou lze reproduktor ovládat. Hledáte-li do svého obýváku něco kompaktnějšího než 5.1 reprosoustavu, Authentics L8 vás svým zvukem a výkonem rozhodně nezklame, jedinou překážkou může být relativně vysoká cena.
comments powered by Disqus