AKG K551

AKG K551

     První sluchátka s dobře známým logem AKG přišla na svět již v roce 1949, padesátá léta se pak nesla ve znamení nových impulzů hlavně na poli mikrofonů a vůbec etablování na trhu profesionální audio techniky. Polovina druhé dekády jedenadvacátého století zastihla vídeňskou firmu AKG pod křídly koncernu HARMAN, ale stále v roli jednoho z významných hráčů v oblasti sluchátek a mikrofonů, kam jako jedni z mála přináší více než šest dekád zkušeností a inovací. Jedním z posledních přírůstků do „náhlavní" části katalogu je model střední třídy K551.
     Výrobky z pera rakouského výrobce poznáte už na první pohled díky moderně jednoduchému střihu, nejinak je tomu i u K551. Masivní uzavřené mušle jsou nápadně ploché, jejich polstrování je i přesto nebývale bohaté a měkké. Magnetický systém dynamických měničů je vyveden do centrálního výstupku, sloužícího zároveň i jako úchytný bod týlního mostu. Díky dvěma kloubům nejen, že i přes svůj značný průměr dosednou mušle pohodlně k hlavě, ale můžete je i složit „na plocho", aby se lépe přenášely.

AKG K551
    Oceníte zcela určitě velmi pěkné provedení – vnější kovová slupka je vizuálně vkusná a hodnotná, ale také působí, že by mohla vydržet i méně šetrné zacházení. Již popisovaná vnitřní část s masivním, hlubokým polstrováním ve velmi pěkné kůži zase pohodlně obejme celé vaše ucho a nejenže vytvoří pohodlný prostor pro poslech, ale také vás velmi účinně oddělí od vnějšího světa.

AKG K551
    Samotný hlavový most pak sice není nikterak tlustý, ale i tak sedne na hlavu pěkně a váhu lehce přes 300 gramů rozloží přesně tak, aby nošení bylo pohodlné i delší dobu. Díky ne úplně malému přítlaku je sice po pár hodinách přeci jen sundáte s pocitem lehkého otlačení, ale většina podobně robustních sluchátek je méně komfortní. S podivem však je, že K551 jsou skutečně velká, respektive jdou jako jedna z mála proti proudu. Tam, kde rozpětí většiny konkurentů končí (a tedy majitelé trochu rozměrnějších lebek bývají trochu stísněni), tam jsou tato AKG tak v polovině rozsahu.

Nepřehlédněte:
Good bye kabel
AKG K551
    Přívodní signálový kabel je zjevně určen hlavně pro mobilní zařízení, o čemž vypovídá koncovka o průměru 3,5mm v minimalistickém pojetí, samotný kabel je vyroben z bezkyslíkaté mědi o čistotě 99,99%.

    Oproti většině konkurence nabízí AKG K551 docela rozměrné měniče – průměr membrán je celých 5 cm, což je jen o 0,8 cm méně, než mají třeba referenční HD800 od Sennheiser. V technických specifikacích se tak nějak nedočtete nic konkrétnějšího, ale z již naznačené nemalé velikosti úložného prostoru motoru měničů lze dovozovat třeba to, že magnety budou mít nemalé rozměry.

AKG K551
    Jak už bylo řečeno, K551 jsou zjevně míněny hlavně pro přenosné zdroje signálu. Vypovídá o tom hlavně impedance na úrovni 32 Ohmů, ale i citlivost 114 dB (SPL / V). Bez udání tolerance udává AKG frekvenční rozsah 12 – 28 000 Hz. Maximální výkon, který jsou tato sluchátka schopna zpracovat, je 200 mW, ale i výrazně méně než polovina si s nimi poradí víc než dobře.

AKG K551

Nepřehlédněte:
Omni série - bez kabelů prosím
    Primárním partnerem pro AKG K551 se stal ASUS Xonar Essence One MUSES, ale téměř stejně často hrály s HRT microStreamer. Zkoušeli jsme je ale i s mobilním přehrávačem Philips GoGear VIBE a NAD C370. Zdrojem signálu kromě USB a FLAC souborů převážně vysokého rozlišení byl i Pioneer BDP-LX71. Signálové kabely dodal KrautWire, Eagle Cable, Monster Cable a QUAD, napájení zlepšoval Xindak XF-2000B.

AKG K551
    AKG K551 patří do nejnovější vlny sluchátek, která rozhodně nešetří na rozlišení. Nádherně tak vyznívají výšky, konkrétně rozličné perkuse, zvonečky, činely a další nástroje z „nejvyšších pater", obsažené v coververzi „Ever Fallen In Love" z alba „Bande á Part" Nouvelle Vague. Je znát, že se K551 nebojí dát výškám energii, protože se nemusí bát žádné nepříjemné agresivity nebo ostrosti. Přestože máte ze zvuku pocit mírného stažení nazad, neschází mu právě díky bohatým výškám pocit životnosti a klid a přehlednost tu z onoho relativně klidnějšího, netlačícího ladění jen profituje.

AKG K551
    Dobrým testem dynamiky jakéhokoliv zařízení je „Chesky Audiophile Test Disc vol. 2", K551 se nejlépe ukázaly v celé sadě testů, zahrnujících bubny v různých vzdálenostech od mikrofonu. Ničím nerušený úder do bubnu rozkmitá jakoukoliv membránu na hranici jejích možností. AKG sice musíte maličko „naložit", aby švih do bubnu měl tu pravou energii, ale vyplatí se to – navíc ani při mírně vyšší úrovni hlasitosti nejsou AKG K551 nijak hrubé či unavující; ba naopak, jejich čistota k hlasitému poslechu přímo vybízí, takže se spíš budete muset hlídat.

AKG K551
    Že AKG K551 jsou nejen detailní a dynamicky potentní, ale hlavně mají dostatečnou výkonovou rezervu; plyne z toho hlavně relaxovaný zvuk a pocit neuspěchanosti. Autoritu a talent pro udržení organizace v libovolně komplexní hudbě prokázal Lisztův „Mephisto", kterého jako referenční nahrávku nabízí ve FLAC 24/96 nabízí LessLoss. Pianu tu má nejen říz a objem, ale i jednotlivé stisky kláves jsou skvěle artikulované, podané s nejvyšší pečlivostí a dlouho doznívající, než se rozpustí v hudební mase. AKG jsou schopny vzbudit pocit, že vaše ucho se dostalo do blízkosti skutečného, hmotného, masivního nástroje, jehož tělo rezonuje a dodává tónům hmotu a sílu.

Nepřehlédněte:
JBL Studio 230 a 290
AKG K551
    Sluchátkům AKG mnozí vytýkají, že jim tak nějak schází basový základ. Minimálně v případě K551 to rozhodně není pravda, byť ani ty nenabízí ony jinde běžné přebujelé a neadekvátně energické basy. Spodní oktávy jsou v podání těchto sluchátek střízlivé, důraz kladou na přesnost a kontrolu, byť jak už bylo řečeno, vyžadují trochu více síly. Třeba kontrabas ve Stingově „Englishman in New York" z alba „Symphonicities" je mohutný, pěkně měkký a kulatý, jeho tóny jsou rozmanité a dokonce umí být až dominantní, takže myšlenky na nedostatek basů se k vám rozhodně ani nepřiblíží. Právě na Stingově vokálu si ale můžete všimnout i toho, že má občas tendenci zdůraznit i nějakou tu sykavku. Není to ale na škodu, i drobná nedokonalost přispívá k dojmu živoucnosti nahrávky.

    Obdobnou zkušenost jsme měli i s vokálem Rebeccy Pidgeon v „Spanish Harlem" ze sampleru „Best Audiophile Voices". O této skladbě je sice známo, že určité hrubší podání sykavek je u ní tak říkajíc již ze studia, ale občasná prezentnost zvuk je to jediné, co lze vytknout. Jinak je vokál výrazný, velmi čistý a hlavně tu opět AKG prokazují své vysoké rozlišení. Zvuk zůstává pod velmi dobrou kontrolou i při použití méně kvalitních zdrojů signálu, K551 se zjevně velmi snadno řídí.

AKG K551
    Pokud dopřejete AKG K551 dostatečně energického partnera, užijete si pořádnou porci razance a skvěle tepající rytmus. Důkazem budiž „Keep Your Eyes Peeled" z nejnovějšího alba „...Like Clockwork" od Queens of the Stone Age. Energii si můžete vychutnat i díky skutečně výjimečně dobré čistotě zvuku, rozplétající typicky zauzlovanou rockovou nahrávku s nenuceností a příjemnou přesností. Uvolníte-li se a necháte na sebe chvíli působit trochu studiovější pojetí reprodukce, bezpochyby vás strhne svou dynamikou a podmaní si tempem – takhle má prostě odsýpat rock.

    AKG K551 jsou zajímavá sluchátka. Nejen, že vypadají a působí velmi hodnotně, ona prostě jsou vyrobena hodnotně. Jejich vzhled pak rezonuje s moderními trendy až „applovské" čistoty a jednoduchosti, přes nadprůměrnou velikost vám však dopřejí dlouhodobý komfort nošení; toť zjevně prakticky promítnuté zkušenosti z náročné profesionální scény. Jejich zvukové podání je vzhledem k ceně skutečně velmi dobré, dokonce skvělé. Díky jejich transparentnosti, rychlosti a lehkosti, s jakou se poperou s libovolně dynamickým a komplexním zvukem jim odpustíte i to, že sem tam říznou do ucha akčnější sykavkou. Odmění vás ale skvělým vyvážením, vynikajícím množstvím detailů a živoucí dynamikou reprodukce, tedy kvalitami, které jsou typické spíše u dražších sluchátek. I když určitě nejsou K551 dokonalá, v dané třídě patří ke špičce a jednoduše se s nimi dobře žije, což je nejdůležitější...

KLADY
+ nádherné výrobní provedení
+ komfortní nošení
+ dobrá pasivní izolace
+ skvělé rozlišení, dobrá dynamika

ZÁPORY
- pro někoho mohou být sluchátka příliš velká

Zdroj: hifi-voice.com
comments powered by Disqus