Jak na kabely

Jak na kabely

Koupili jste si nějaký technický zázrak a nyní spekulujete, jak jej připojit k televizoru, monitoru nebo projektoru, jak propojit zvuk a jak to celé dát dohromady tak, aby to fungovalo? Pomůžeme Vám zorientovat se mezi konektory a jejich použitím.

Základní tipy
     Základní Murphyho zákon říká: „Když selžou všechny pokusy, je třeba si přečíst návod.“ Ke každé technice je sice návod přibalen, ale kdo by jej četl, když jsou tak „komplikované“, že? Aby jste se nemuseli trápit, přinášíme Vám tohoto průvodce kabeláží a propojováním AV techniky, ale rozhodně je vhodné „poradit se“ před instalací i s dodávaným manuálem.

     Na propojování elektroniky je třeba používat nejen správné kabely, čili správně zapojené a se správnými konektory, ale i s vhodnou délkou a vhodnými vodiči. Na krátkou vzdálenost se sice dá asi použít prakticky libovolný vodič, ale pro více než metrovou kabeláž (včetně digitální) je víc než vhodné použít kvalitnější vodiče s lepším stíněním. Jednoduše to nestačí jen správně všechno zapojit, protože s nekvalitními kabely můžete nadělat hodně škody. Samozřejmě, netřeba to hnát ani do extrémů a koupit metrový kabel za stovky Euro. Rozumné kabely dnes koupíte v každém dobrém obchodě s elektronikou a jejich ceny se pohybují na přijatelné hodnotě pro každou peněženku.

Konektory a jejich pojmenování
     Předtím, než se pustíte do propojování elektroniky, je důležité vědět, které konektory se jak nazývají a na co se primárně používají. U spotřební elektroniky existují jisté standardy, které dodržují všichni, od značkových až po levné no-name výrobce, takže když jednou zvládnete základy, poradíte si asi s čímkoli.

A VGA HDB 15
     Jinak řečeno také analogový 15-pinový VGA (Video Graphics Array) D-Sub konektor. Najít jej můžete u některých notebooků, grafických karet (obvykle už jen jako redukci z DVI na VGA), LCD monitorů, ale i plochých televizorů a projektorů. Tento konektor slouží pro analogové, tedy to méně kvalitní video propojení s počítačem. Dnes je postupně nahrazováno digitálními DVI konektory. Konektor není určen pro přenos zvuku, takže zvuk je třeba propojit samostatně.

B HDMI
     Dnešní král mezi video konektory. Zkratku HDMI můžeme dešifrovat jako High Definition Multimedia Interface, čili rozhraní pro multimedia s vysokým rozlišením. Už nepotřebujete připojovat k TV nebo digitálnímu receiveru zvlášť konektory pro obraz a zvuk, protože tento 19-pinový plochý konektor přenáší jedním „kabelem“ obraz (v plném HD rozlišení 1080p) i zvuk (7.1 kanálový) digitálně, tedy v té dnes nejvyšší kvalitě. LCD a plazmové televizory a projektory pracují digitálně, stejně jako nová domácí kina, DVD rekordéry, Blu-ray přehrávače, počítače nebo herní konzole, takže obraz můžete přenést do zobrazovačů nezměněný. U staršího analogového propojení by se nejdříve digitální obraz zkonvertoval na analogový signál, který by se např. v LCD televizoru přeměňoval nazpět na digitální data. Při konverzi v přehrávači nebo TV by se mohl jemně degradovat, čemuž u digitálního propojení skrze HDMI zabráníte. Je to ten nejrozumnější způsob propojení dvou zařízení, tedy za předpokladu, že nepoužijete laciný, slabě stíněný kabel. V případě HDMI se totiž přenáší obrovské množství dat, a u podezřele levných kabelů např. z trhu, by mohlo docházet k rušení a výpadkům. Standartem jsou dnes kabely splňující normy podle specifikace v 1.3 (tyto kabely splňují i požadavky HDCP a EDID), ale trh pomalu zaplaví norma v 1.4, podle které jsou přes HDMI krom obrazu (mimochodem včetně nastupujícího 2× Full HD 3D) a 7.1 kanálového zvuku, přenášena i počítačová data - „internetové připojení". Konektor HDMI by tak v blízké budoucnosti měl nahradit i LAN propojení (RJ-45). Zkrátka jeden univerzální digitální kabel úplně pro všechno.

C miniHDMI

     Zmenšená verze HDMI konektoru, která je určena pro mobilní zařízení, jako jsou například video kamery nebo fotoaparáty. MiniHDMI můžete výjimečně najít i u některých mobilních telefonů. Konektor je určen, stejně jako HDMI, pro přenos obrazu a zvuku z těchto zařízení na velké televizní obrazovky. Menší rozměr je použit pro jednodušší instalaci do miniaturních zařízení.

D DVI
     Digital Video Interface je dnes náhradou za analogové VGA konektory. DVI podle způsobu zapojení dokáže přenášet i analogový signál (DVI-I nebo DVI-A), ale primárně je toto rozhraní určeno pro digitální video. Velmi jednoduchým způsobem se dá vyrobit redukce mezi digitálním DVI-D a HDMI, ale pokud chcete využívat naplno např. 30“ LCD monitor, budete potřebovat dva DVI-D kabely v Single-Link, nebo jeden v Dual-Link zapojení.

E Komponentní cinch konektory
     CINCH jsou dnes nejrozšířenější a nejpoužívanější konektory. Trojice analogových cinch konektorů na obrázku je určena pro analogové RGB (barevné označení červená, zelená, modrá = RGB) nebo YPbPr složkové video až do HD rozlišení 720p nebo 1080i. Kvalitativně je to to nejlepší analogové připojení, ale pokud propojujete dvě digitální zařízení, využijte pro video raději HDMI, nebo DVI konektory.

F S-Video miniDIN
     Čtyřkolíkový miniDIN konektor se objevil už před lety jako „nástupce“ kompozitního videa – Super-Video. Obraz je přenášen dvěma složkami (jasová a barevná - luminance and chrominance), takže je možné dosáhnout vyšší kvalitu a jemně vyšší rozlišení (S-Video). V dnešní době však jde o přežitý standard, který jen vyjimečně najde uplatnění u starého analogového videa v SD rozlišení. Důležité upozornění, tímto konektorem není přenášen zvuk! Pro zvuk se obvykle používá jako doplněk stereo, čili 2× cinch konektory (bílý a červený).

H+G Kompozitní video
     Toto je ta nejnižší video kvalita zhruba tak na úrovni přežité VHS technologie, ale stále se běžně montuje do elektroniky všeho druhu. Je to totiž ten nejzákladnější základ pro video, kdy je obraz přenášen jediným vodičem (podle konektoru přes žlutý cinch, nebo u starších systémů přes jeden jediný BNC konektor). Zvuk je přenášen separátně jako mono (bílý cinch) nebo stereo (2× cinch - bílý a červený). Pozn.: Dnes je každé zařízení minimálně stereo.

I CATV
     Tento koaxiální kabel se šroubovým konektorem se používá pro anténu kabelové televize standartu CATV. U nás je však většina kabelových rozvodů analogová a běžně montovaná i se staršími anténními konektory, které najdete v anténních zásuvkách a v televizorech. Tento konektor však najdete na strane digitálních set-top-boxův a satelitních tunerů. Konektor se využívá pro připojení antény.

Ako na káble

J STEREO cinch
     Každý cinch konektor je určen pro jeden jediný zdroj signálu, takže pokud chcete vytvořit analogové stereo, potřebujete 2 cinch konektory (jeden červený a druhý bílý pro pravý a levý zvukový kanál). V případě prostorového zvuku můžete využít digitální propojení jediným optickým kabelem, identické propojení ORANŽOVÝM koaxiálním cinchem (elektrický vodič a standart SPDIF = Sony-Philips Digital Interface), nebo minimálně 6-ti analogovými cinch konektory (pro 5.1 audio = 5 kanálů a subwoofer).

K SCART / EuroAV
     Tento konektor slouží pro současné analogové propojení audio a video signálu. Problém je však v jeho univerzálnosti, díky které existuje několik kvalitativně velmi různorodých verzí kabelů. Dostupné jsou tak SCART kabely s kompozitním videem na úrovni VHS i SCART kabely s plným RGB zapojením, schopné přenášet i HD obraz. Při připojování je třeba dávat velký pozor nejen na nastavení a správný typ kabelů, ale i na orientaci, protože (opět podle zapojení) můžete mít jednosměrný kabel s jedním konektorem speciálně pro vstup (INput) a jedním pro výstup (OUTput). Pokud takový kabel zapojíte naopak, obraz jednoduše nezískáte a budete pátrat proč. Zvuk je v případě SCART konektoru s ohledem na jeho věk a analogové zapojení jen mono nebo stereo. Existuje množství nejrůznějších redukcí pro analogové audio/video konektory a SCART. V prodeji jsou díky tomu kabely s 3 až 5 cinch konektory na jedné straně (stereo zvuk + kompozitní/složkové video) a se SCART na druhé. V prodeji jsou i speciální redukce, kde je pro přenos obrazu použit S-Video konektor, ale v tomto případě je důležité, aby toto zapojení podporoval i Váš televizor. Ne každý zobrazovač totiž dokáže přes SCART zpracovat i S-Video. Samozřejmě SCART jako analogové propojení je dnes přežité rozhraní a proto, pokud to lze, používejte HDMI s více možnostmi a jednodušší konektivitou.

L 3,5 mm stereo jack
     Tento STEREO konektor najdete běžně u sluchátek, mikrofonů (zde se ještě dnes používá výjimečně i MONO verze), MP3 přehrávačů, nebo na zvukových kartách počítačů. Menší průměry používají některé mobilní telefony, nebo PDA. Vhodnou redukcí však můžete upravit velikost jack konektoru tak, jak právě potřebujete.

M 6,3 mm stereo jack
     Setkat se můžete i s označením definovaným v palcích, čili 1“. Tento konektor se používá obvykle ve studiích, jako sluchátkový výstup u Hi-Fi sestav, ale najít jej můžete i u některých TV jako výstup na sluchátka. Jediný rozdíl oproti 3,5 mm jack konektoru je jeho rozměr, který však dokážete kompenzovat vhodnou redukcí.

N Toslink
     Fiber optice se nevyhnula ani spotřební elektronika. Používá se sice už roky v profesionální studiové technice, ale od dob DVD najdete optickou konektivitu i v přehrávačích a receiverech jako alternativu pro digitální vícekanálové audio ve vysokém rozlišení. Jde v podstatě o alternativu ke koaxiálnímu SPDIF propojení, kde jsou metalické kabely s cinch konektorem nahrazeny optickým vodičem a speciálními senzory. Na rozdíl od metalických vedení je ale u fiber kabelů důležité je „nelámať“! Při ohybu v ostrém úhlu se totiž vodič lehce zlomí a spojení se přeruší. Optiku proto nepoužívejte, máte-li zařízení umístěna těsně u stěny, kde je málo místa. Minimální rádius ohybu by měl být víc než těch 6 až 10 cm.

O RJ-45, CAT5e, LAN
     Síťový (LAN) kabel najdete u spotřební elektroniky čím dál častěji pro komunikaci s dalšími zařízeními v domácí síti, nebo pro přístup k internetu. Toto rozhraní by však mohlo být postupně nahrazováno HDMI podle specifikace v 1.4, které dokáže přenášet i data na bázi síťových protokolů. Nějaký ten rok to však ještě potrvá.

P USB A
     Konektor USB (typ A), známý z počítačů, se objevuje stále častěji i v televizorech, rekordérech a přehrávačích. Jeho využívání však závisí od konkrétního zařízení a jeho možností. Někde k němu můžete připojit Flash disk (USB klíč, s harddiskem může být problém kvůli vyšší spotřebě a nutnosti externího napájení), aby jste zvětšili interní paměť (například v Blu-ray přehrávačích), jinde slouží k připojení digitálního fotoaparátu a zobrazení fotografií na velké obrazovce, nebo přehrávání MP3 souborů a díky stále více rozšířené podpoře DivX i videa. Záleží na hardware, jaké formáty podporuje a co všechno s USB dokáže. Rekordmanem v tomto směru jsou hned za počítači herní konzole Playstation 3, kde můžete přes USB připojit webkameru, klávesnici, myš, externí harddisk, ba dokonce i tiskárnu.

Q USB B
     Tento konektor najdete obvykle na druhé straně USB kabelů. Typ B je určen pro připojovaná zařízení, jako například tiskárny nebo skenery. Pokud jej ale najdete na Vašem Media Boxu, můžete jím box připojit k PC jako externí disk. Existuje ještě i mini USB konektor, určený pro mobilní zařízení jako např. fotoaparáty, PDA, paměťové čtečky a pod.) a setkat se můžete i s mikro USB konektorem, který se má už zanedlouho stát univerzálním rozhraním pro nabíjení a dátovou komunikaci v mobilních telefonech.

R Display Port
     S tímto konektorem se zatím setkáte jen velmi zřídka, ale časem by měl nahradit DVI rozhraní, používané v PC a monitorech. Jeho hlavní předností je kromě miniaturních rozměrů (rozměr cca jako u mini HDMI) podpora extrémně vysokých rozlišení s extrémně vysokou obrazovou frekvencí. Uplatnění proto „zatím“ hledá v noteboocích, grafických kartách a velkých monitorech, kde poslouží lépe a dokáže více než Dual-Link DVI, ale v budoucnu by mohl nahradit i HDMI v budoucích televizorech s Ultra HD rozlišením. Přes prvotní spekulace se však v PC prosazuje o hodně pomaleji, než se původně očekávalo.

10 TIPŮ NA ZÁVĚR:
1. Při propojování si prohlédněte manuál. Byť jsou většinou v angličtině nebo němčině, najdete v nich i srozumitelné obrázky, co je třeba s čím propojit.

2.
Vyhýbejte se podezřele levným kabelům. Můžete si nimi nadělat mnoho problémů. Cenově dostupné a kvalitativně rozumné kabely všeho druhu najdete u nás běžně na trhu např. pod značkou Vivanco.

3.
Je-li to jen trochu možné, použijte pro video HDMI propojení. Zvuk můžete propojovat též digitálně buď skrz HDMI (pokud obě zařízení podporují adekvátní zvukový formát – stereo, 5.1, 7.1), koaxiální cinch (obvykle oranžový konektor), nebo optický vodič.

4.
V případě problémů s obrazem, můžete vyzkoušet i analogové propojení, například přes žlutý cinch konektor (kompozitní video). Pro nízkou kvalitu ho však nedoporučujeme, pouze jako krizové řešení.

5.
Stereo zvuk je možné propojovat analogově, ale pro více zvukových kanálů je vhodné použít digitální transfer. Zbavíte se množství zbytečných kabelů.

6.
Kabely se snažte co nejvíc srovnat. V prodeji jsou různé speciální kabelové svorky a úchytky, ale doma si vystačíte i s kouskem motouzu, nebo tenkým drátkem.

7.
Pokud budete svazek kabelů tahat za nohou televizoru, nemusí je být vůbec zepředu vidět. Šikovně vedené kabely nemusí rušit v interiéru.

8.
Pokud plánujete zasekat kabely do stěny, nebo je uložit pod parkety, dobře si spočítejte co, odkud a kam je potřeba tahat. Těžko k nim totiž dodatečně přidáte další vodiče.

9.
Kabely se dají velmi elegantně skrýt i v okrasné vodící liště. Poraďte se proto s odborníky, kteří mají s jejich instalacemi větší zkušenosti.

10.
Pokud Vám zůstaly nezodpovězené otázky, směřujte je na naše fórum na adrese www.pcsforum.sk, kde Vám rádi poradíme.


Escape December 2009 - Marec 2009 
comments powered by Disqus